Dini Haberlerim

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Amerikalı Müslüman kanaat önderleri ile bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Amerikalı Müslüman kanaat önderleri ile bir araya geldi

Amerikalı Müslüman kanaat önderleri ile bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş,  Müslümanların önce ırklar ekseninde şimdi de mezhepler ekseninde bölündüğünü ifade ederek, İslam dünyasına birlik çağrısında bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, Maryland eyaletinde bulunan Amerika Diyanet Merkezinde Amerikalı Müslüman kanaat önderleri ile bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslam medeniyetinin asırlarca farklı dil, ırk ve kültürlere sahip toplulukların bir arada barış içerisinde yaşamasını sağladığını ifade etti.

Başkan Erbaş “Farklı ülkelerden, farklı ırklardan olmamız bizim zenginliğimizdir, bizi hiçbir zaman ayrıştırmaz. ‘Müminler ancak kardeştir’ ayeti her zaman inancımızı ön plana çıkararak bir arada olmamızı gerektirir” dedi.

Abbasiler, Endülüs Emevileri, Selçuklular ve Osmanlılar başta olmak üzere birçok büyük İslam devletinin bünyesindeki toplumların barış içinde yaşadığını vurgulayan Başkan Erbaş, zamanla İslam toplumunun içine etnik kökene dayalı ayrılık tohumu atıldığını ve İslam toplumunun parçalandığına işaret etti. Başkan Erbaş, konuşmasında şunları kaydetti:

“Bundan yüz yıl önce İslam milletinin tek bir çatı altında toplandığını biliyoruz. Ancak yapılan birtakım planlarla Müslümanların bir takım etnik gruplara ayrılarak küçük küçük ülkeler haline getirildiğini ve bir devletten 40 devlet çıkarıldığını, arka plandaki oyunları ve planları da hepimiz biliyoruz. Hepimiz bunun farkında olmalıyız. Devlet parçalanırsa gücün nasıl parçalandığını ve küçük küçük devletlerle sömürü düzeninin nasıl kurulduğunu tarihi süreç içerisinde gördük.”

Başkan Erbaş, geçmişte Müslümanların birbirine karşı etnik köken üzerinden kışkırtıldığını dile getirerek, şu anda ise terör örgütleri üzerinden bir tür mezhepçilikle İslam dünyasında bir kaos ortamı oluşturulduğunun altını çizdi.

Müslümanlara birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Başkan Erbaş, “Bu tür terör faaliyetlerine hiçbir zaman prim vermemeliyiz.” dedi.

“Farklılıkları ayrımcılık olarak kullanmak insanlık için tehlikelidir”

Mezhebi farklılıkların zenginlik olduğunu ancak mezhepçiliğin yanlış olduğuna işaret eden Başkan Erbaş “Farklı dinler farklı inançlar dünyanın bir gerçeğidir ancak bu farklılığı ayrımcılığın bir vasıtası olarak kullanmak insanlık için tehlikelidir” diye konuştu.

İslam’ın ana mesajının barışa çağrı olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamber’in sünnetinde Müslümanların birlik ve beraberliğe çağrıldığını hatırlattı.

“İslam, dünyaya barışı getirmeyi vadetmiş bir dindir “

Başkan Erbaş, İslam’ın barış dini olduğunu ve bunun her ortamda vurgulanması gerektiğinin altını çizerek, “İslam dünyaya barışı getirmeyi vadetmiş bir din iken, şu anda İslam dünyasında yaşananlara dikkatinizi çekmek istiyorum. Ortadoğu coğrafyasında medya üzerinden İslam ve Müslümanlar hakkında çarpık bir şekilde üretilmiş İslam imajı ne yazık ki İslam diye tanıtılmakta. Barış dini İslam terör ile birlikte anılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, kötü imajı ortadan kaldırmak ve İslam hakikatini göstermek için Müslümanlara büyük bir sorumluluk düştüğünü vurguladı.

“Türkiye’nin ifade ettiği hakikatleri yayın”

Başkan Erbaş daha sonra Müslüman kanaat önderlerinin soru ve görüşlerini de dinledi.

Georgetown Üniversitesi İmamı Yahya Hendi’nin yönelttiği bir soru üzerine Başkan Erbaş, Amerikalı Müslümanlara “Türkiye’nin ifade ettiği hakikatleri ve Türkiye’nin mesajlarını elinizden geldiğince yayın” çağrısında bulundu.

Başkan Erbaş, Türkiye’nin zulme uğramış Müslümanların ve tüm mazlum insanların acılarını paylaştığını ve onların sesi olduğunu dile getirdi.

Yahya Hendi de Türk hükümeti ve Türk halkına özellikle de Kudüs konusunda gösterdiği çabadan dolayı teşekkürlerini iletti ve Türkiye’nin Kudüs konusundaki duruşunu sergilemeye devam etmesi dileğinde bulundu. Hendi, “İslam ümmetini birbirine kenetleyecek Kudüs’ten daha büyük bir konu yoktur” dedi.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür”

Toplantıda söz alan ABD Müslüman Organizasyonlar Konseyi Genel Sekreteri Usame Cemal ise Türkiye’nin mülteciler konusunda gösterdiği misafirperverliği ve İslam dünyasının sorunları ile ilgilenmesini ilgiyle izlediklerini ve takdir ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olduklarını ifade eden Cemal, Türkiye’nin İslam dünyasının sorunlarının çözümüne öncülük ederek Müslümanları bir araya getirmesinin takdire şayan olduğunu vurguladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ