Dini Haberlerim

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ABD’de Türk toplumuyla bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ABD’de Türk toplumuyla bir araya geldi

ABD’de yaşayan Türk toplumu ile bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Müslümanların yaşadıkları bölgelerde inancını ve kimliklerini çok iyi temsil etmeleri gerektiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, ABD ziyareti kapsamında Washington, Virginia ve Maryland eyaletlerinde yaşayan Türk toplumu ile Maryland eyaletindeki Amerika Diyanet Merkezi’nde bir araya geldi.

Burada yaptığı konuşmada gurbette olmanın zorluklarının yanı sıra gurbetin bir Müslüman için aynı zamanda bir fırsat da olduğunu da dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İstanbul’u fethetmek için gelen ve aralarında Eyüb el-Ensari gibi zatların da aralarında bulunduğu ilk Müslüman kafilelerinin Anadolu’da İslam’ın ilk tohumlarını attığını ifade etti.

Başkan Erbaş, “Bizler de bulunduğumuz bu yerlerde bu muhacirliğimizi hayra dönüştürelim inşallah” dedi.

Müslümanların yaşadığı yerlerde komşularıyla iyi ilişkiler kurması gerektiğini belirten Başkan Erbaş, “Bizler bir kimlik taşıyoruz. İsmimiz Ayşe, Ahmet, Mehmet, Emine bu isimler bizim kimliğimizdir, Müslüman olduğumuzun alamet-i farikasıdır. Onun için her şeyimizle duruşumuzla, hal ve hareketlerimizle, komşuluk ilişkilerimizle kimliğimizi, kişiliğimizi ve inancımızı çok iyi temsil etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, Müslümanların her iyi davranışının İslam’ın anlaşılması bakımından da olumlu yansımasının olacağını vurguladı. Başkan Erbaş, Türk gurbetçilere çocuklarına olumlu veya olumsuz davranışlarının kendileri açısından sonuçlarının yanı sıra İslam’ın anlaşılması bakımından da sonuçlarının olacağını nasihat etmelerini tavsiye etti.

Çocukların aileler için en büyük servet olduğunun altını çizen Başkan Erbaş, “Bu topraklarda İslam’ı yaşayacak, bu topraklarda mescitler, camiler kuracak, İslam’ı insanlara anlatacak nesil yetiştirirsek Allah indinde bizim yerimiz çok daha iyi olacak” diye konuştu.

Prof. Dr. Erbaş, New York temaslarının ardından ise yurda dönecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ