Dini Haberlerim

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ABD’de Türk gazetecilerle ile bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ABD’de Türk gazetecilerle ile bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, “Bu bölgede özellikle FETÖ’nün etkisinde kalan insanların sağlıklı din bilgisi ile tanışmaları noktasında imamlarımızın üzerine düşen vazifeyi yapmaları gerektiğini konuştuk” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ABD’nin Maryland eyaletinde bulunan Amerika Diyanet Merkezi’nde Türk basın mensupları ile bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin arkasında “hain FETÖ örgütünün” bulunduğunu vurgulayarak, “Bu bölgede özellikle FETÖ’nün etkisinde kalan insanların sağlıklı din bilgisi ile tanışmaları ve sahih din bilgisini Kur’an’dan ve sünnetten beslenerek elde etmeleri noktasında özellikle imamlarımızın, din görevlilerimizin üzerine düşen vazifeyi yapmaları gerektiğini konuştuk” dedi.

İslam’ı korkulacak bir dinmiş gibi gösterme çabalarının gün geçtikçe arttığını belirten Başkan Erbaş, “Buna karşı İslam’ın sıcak yüzünü, İslam’ın barış dini olduğu anlayışını hem kendi insanımıza hem de bütün insanlara anlatmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Diyanet’in ABD’de 30 din görevlisi ve 29 camisinin bulunduğu bilgisini paylaşan Başkan Erbaş, din görevlileri ile bu camilerde gençlerin ve çocukların sahih dini eğitimi alması konusunda düzenlenebilecek programlar hakkında istişarelerde bulunduğunu aktardı.

“Kötülüklerin anası cehalettir” hadisini hatırlatan Başkan Erbaş “Cehaletle mücadele etmemiz geriyor. Özellikle yanlış din algısına kapılan insanların Kur’an ve sünnetten neşet eden sağlıklı doğru din anlayışı ile beslenmesi gerekiyor” yorumunu yaptı.

Camilerin dernek başkanları ile de bir araya geldiklerini belirten Erbaş, başkanlarla İslam’ın değerlerini yüceltmek üzere iş birliği alanlarını konuştuklarını dile getirdi.

“Amerika Diyanet Merkezini bir eğitim yuvası haline getirmeyi planlıyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesine yapılan Diyanet Amerika Merkezi’nin hedef ve kapasitelerine uygun hizmetler yapması konusunda çalışmaların hızlandırılacağını aktaran Başkan Erbaş, ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Amerika yapılanmasını yeniden ele aldıklarını bildirdi.

Başkan Erbaş, “Bu Külliyede, Amerika Diyanet Merkezi’nde öncelikle bir kreşe, bir ilkokul, bir ortaokul ve belki bir liseye ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu bölgede yaşayan kardeşlerimizin destek olması ve Türkiye’nin de desteklemesi neticesinde inşallah bu merkezi, Amerika Diyanet Merkezini bir eğitim yuvası haline getirmeyi planlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Cami ve külliye merkezli hizmetlerle insanlara ümmet şuurunu anlatmanın önemine değinen Başkan Erbaş, FETÖ, DEAŞ, PKK ve diğer terör örgütleri ile cami merkezli, külliye merkezli hizmetlerle mücadele edilebileceğinin altını çizdi.

“Mücadele etmemiz gereken hususlardan birisi de İslamofobidir”

Yükselen İslamofobi’ye dikkati çeken Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“En önemli mücadele etmemiz gereken hususlardan birisi de İslamofobi’dir. İslam’ı korkulacak bir dinmiş gibi gösterme çabaları gün geçtikçe artıyor. Buna karşı İslam’ın sıcak yüzünü, İslam’ın barış dini olduğu anlayışını hem kendi insanımıza hem de bütün insanlara anlatmak zorundayız.”

Georgetown Üniversitesi’nde yapımı devam eden camiyi incelediklerini dile getiren Başkan Erbaş, farklı kültürel geçmişe sahip 600 kadar Müslüman öğrencinin bu üniversitede bulunduğunu ve Diyanet’in caminin bir an önce tamamlanması konusunda elinden gelen desteği vereceğini söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ