Dini Haberlerim

Diyanet ,Hac ve Umre Mülakat Harcırahları İle İlgili Açıklama Yaptı

Diyanet ,Hac ve Umre Mülakat Harcırahları İle İlgili Açıklama Yaptı

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre mülakatlarına gidecek personel harcırahları ile ilgili bir soru üzerine konu hakkında açıklama yaptı.

İlgili açıklamada ; 2018 yılı hac organizasyonunda görevlendirilecek personelin seçimi için yapılacak sözlü sınav/mülakata katılacak personelin yolluk ve yevmiyelerinin 6245 sayılı Kanunun 18. maddesi gereğince 2018 mali yılının ilgili harcama kaleminden mahallince ödeneceği hususu (4. madde) müşahede edilmiştir.

Başkanlığımız harcama birimleri arasında “uygulama birliği”nin sağlanması ve oluşabilecek tereddütlerin giderilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

Buna göre: 1.5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun 60/k maddesi ve Maliye Bakanlığınca çıkarılan Kamu İç Kontrol Rehberine göre; malî kanunlarla ilgili diğer mevzuatın uygulanması (Bütçenin kullanılması) konusunda üst yöneticiye (Diyanet İşleri Başkanı’na) ve harcama yetkililerine danışmanlık yapmak ve bu hususta “uygulama birliği” sağlamak üzere teşkilatı yönlendirmek görevi Strateji Geliştirme Başkanlığımız tarafından yürütülmektedir 2. Konu ile ilgili, Strateji Geliştirme Başkanlığı web sayfamız “mali sorular ve cevapları” bölümü “H” harfi serisinde “Hac ve umreyle ilgili seminere katılanların harcırahı” başlıklı örnek görüşümüz yayımlanmıştır. (Sınava katılanlar için de aynı durum söz konusu)

Bu kapsamda; Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün ilgi yazısının (4.madde); söz konusu sözlü sınav/mülakata katılacak personele hac ve umre hesabından ödeme yapılmayacağı hususunda Genel Müdürlüğün irade beyanı şeklinde anlaşılmasının doğru olacağı, Bütçeden ödeme yapılması hususunda içtihat oluşturma yetkisinin Strateji Geliştirme Başkanlığına ait olduğu, dolayısıyla hac ve umre ile ilgili işler için sadece hac ve umre gelirlerinden ödeme yapılabileceği, ancak bu durumun mezkur Birimin takdirinde olduğu değerlendirilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ