Dini Haberlerim

Diyanet “DİBBYS”de güvenlik tedbirlerini artırdı.

Diyanet “DİBBYS”de güvenlik tedbirlerini artırdı.

Gelişen teknolojiye bağlı olarak sistemlerde meydana gelen güvenlik açıkları sebebiyle, kişisel verilerin korunması noktasında kurum ve kuruluşlar güvenlik tedbirlerini artırıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığıpersonele ait kişisel bilgilerinin yer aldığı Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetim sitemi’nde (DİBBYSgüncellmeye gitti. 

Çalışmalar kapsamında Android ve İOS platformlarına uygun “QR” barkotlu güvenlik sistemi“DİBYS” entegre edildi.

Yeni sistemde daha önceden kullanıcı kendi bilgisayarı ya da başka bir bilgisayarda DİBBYS uygulamasına giriş yapmak istediğinde, açılan ekranda kullanıcı adı, şifre ve güvenlik kodu alanını doldurması gerekiyordu. Bu durumda şifrenin diğer kişilerin veya korsan yazılımların eline geçmesi veya şifrenin tarayıcı hafızalarına kaydedilme endişesi ortaya çıkıyordu.

Diyanet İşleri Başkanlığı daha pratik, güvenli ve hızlı bir şekilde sisteme girebilmeyi sağlamak amacıyla Android ve İOS için “QR” uygulaması geliştirerek yayınladı.

QR uygulamasını cihazlarda kullanabilmek için:

Öncelikle bilgisayardaki internet tarayıcısının adres bölümüne https://dibbys.diyanet.gov.tr yazarak DİBBYS uygulama sayfasını açıp sisteme giriş yapılması gerekiyor.

Açılan sayfada personel kendi hesabına ait olan; kullanıcı adı, parola ve güvenlik kodunu yazarak GİRİŞ butonuna tıklayıp sisteme giriş yapıyor.

DİBBYS MOBİL menüsüne tıklayınız

Kullanılan mobil cihaz Android işletim sistemine sahipse, telefonunn türüne göre uygulama bu sayfada yer alan linklerden ya da doğrudan Google PlayStore veya Huawei Strore’dan indirilebiliyor.

iPhone kullanıcılarının ise uygulamayı yüklemek için yeşil butona bastıktan sonra aşağıdaki adımları takip etmesi gerekiyor:

Yeşil butona tıklandığında uygulamayı indirmek için gerekli olan ve kişiye özel üretilen tek kullanımlık QR kod ekranı açılıyor.

Cep telefonu kamerası QR koda tutularak ekran üstünde çıkan “iTunes ile görüntüle” bildirimi tıklanıyor.

QR kodu almak için sistem kullanıcıyı APP Store’a yönlendiriyor ve kişiye özel üretilen, bir defa kullanılacak olan özel bir kod üretilen bir sayfa açılıyor.

Telefondan uygulama silinir ve kaldırılırsa yeniden bir kod üretiliyor ve bu kod da sadece bir kez kullanılabiliyor.

Bu durumda ekranın sağ üst köşesindeki “Kodu Kullan” butonuna basılması gerekiyor.

Butona dokunduktan sonra APPLE firmasının yenilenen sözleşmesi kullanıcı tarafından daha önce kabul edilmemiş ise sözleşmenin kabul edilmesini isteyen bir dizi ekran çıkıyor. 

APPLE firmasının zaman zaman güncellediği “Medya Hizmetleri Hüküm ve Koşulları Sözleşmesi”nin kabul edilmesi gerekiyor. Aksi halde AppStore’dan herhangi bir uygulama indirilemiyor.

Sözleşmenin kabul edilmesi ile ilgili; 1. ekranda TAMAM, 2. ekranda KABUL ET, 3. ekranda ise KABUL ET tuşlarına basılıyor.

Birkaç saniye sonra “Kodunuzu Başarıyla Kullandınız” şeklinde bir pencere açılıyor.

Uygulamının kullanımı

Telefona indirilen uygulamanın başlatılması için DİBBYS simgesine dokunduktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran açılıyor.

DİBBYS kullanıcı adı ve şifresi yazılarak GİRİŞ YAP tuşuna dokunuluyor.

Böylece uygulama kullanıma hazır hale geliyor.

BARKODU OKUT” denildiğinde ise DİBBYS giriş sayfasında yer alan QR kodu okuyabilmek amacıyla uyulama bir kereye mahsus kameraya erişim izni istiyor.

Bu adımdan sonra uygulama kullanıma hazır hale geliyor.

KAYNAK: DİYANET HABER
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ