Dini Haberlerim

Diyanet Personelinin Siyaset Yasağı ile İlgili Flaş Gelişme

Diyanet Personelinin Siyaset Yasağı ile İlgili Flaş Gelişme

Diyanet İşleri Başkanlığı  bünyesinde çalışanların, siyasi partilere  üyelik veya onların tutum ve davranışlarını övmesi halinde işine son verileceğini düzenleyen kanun hükmü ile ilgili iptal istemini  Anayasa Mahkemesi oy birliğiyle reddetti.

Eskişehir 2. İdare Mahkemesi, bir dava hakkında, ilgili  düzenlemeyi içeren 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 25. maddesinin iptaline karar verilmesi talebiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu. Ancak yüksek Mahkeme, düzenlenin Anayasa’ya uygun bularak iptal istemini reddetti.

Düzenleme içerik olarak , “Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluşunun her derecesinde görev alan personel, Memurin Kanunu’nun hizmetliler için yasak ettiği siyasi faaliyetten başka, dini görevi içinde veya bu görevin dışında, her ne suretle olursa olsun, siyasi partilerden herhangi birini veya onların tutum ve davranışını övemez ve yeremez. Bu gibi hareketleri tahkikatla sabit olanların, ilgili ve yetkili mercilerce işine son verilir.” hükmü yer almaktadır.

 

Haberlerimizi Facebook Grubumuzdan Takip Edebilirsiniz : Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ