Diyanet, “Baba Okulu” ile çeşitli etkinliler düzenledi

Diyanet, “Baba Okulu” ile çeşitli etkinliler düzenledi


Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığınca Kur’an ve Sünnet temelinde aile olma bilincini güçlendirmek, ailede hak ve sorumluluklar açısından baba olmanın önemine dikkat çekmek amacıyla sosyal-kültürel aktiviteler ile atölye çalışmalarının da yer aldığı “Baba Okulu Seminerleri” yapılan eğitimlerin ardından  kursiyer babalar ve çocuklarına yönelik düzenlenen toplu aktivitelerle tamamlandı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burhan İşliyen’in “Kur’an’da Baba Örnekleri” dersiyle başlayan program kapsamında Prof. Dr Nevzat Tarhan, Prof. Dr. Halis Aydemir, Klinik Psikolog Mürşit Ekmel Aybek gibi uzman isimler tarafından seminer verildi.

Her hafta iki konunun işlendiği seminerlerde “Bir Baba Olarak Hz. Peygamber”, “İslam’a Göre Babanın Hak ve   Sorumlulukları”, “Çocuğun Kimlik ve Kişilik Gelişiminde Babanın Rolü”, “Ailede Merhametin Mimarı Olarak Baba” konuları ele alındı.

Başkanlık Merkez teşkilatında görev yapan 37 personelin yüz yüze, 81 ilden 745 personelin de çevrimiçi katıldığı projesinin ikinci aşamasında babalar çocuklarıyla birlikte çeşitli aktiviteler gerçekleştirdi.

Babalar ve çocukların Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde cemaatle kıldıkları öğle namazıyla başlayan etkinlikler, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sosyal ve Kültürel İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanlığında görevli gençlik ve izci liderlerinin eşliğinde yapılan cami içi aktivitelerle devam etti. Ardından geleneksel sporların yapıldığı tesislerde at binen, ok atan ve beraber yemek yiyen babalar ve çocukları, projenin amacına uygun olarak  hem nitelikli vakit geçirdi hem de birlikte keyifli bir gün yaşadı.

Etkinlikler kapsamında babalar ve çocuklarıyla bir araya gelen Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, Diyanet İşleri Başkanlığının aileye yönelik çalışmalarının çok önemli olduğu belirterek, aile kurumunun ve çocukların çeşitli zararlı faaliyetlerin tehdidi altında olduğunu ve böyle bir ortamda babaların çocuklarıyla kurdukları doğru iletişimin çok önemli olduğunu vurguladı.

Katılımcı ve uygulama ekibine ve teşekkür eden Kondi, Baba Okulu projesinin il müftülükleri bünyesinde de uygulanmaya devam edeceğini belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ