Dini Haberlerim

Diyanet 9500 Sözleşmeli Mülakat 1. Gün Sorulan Sorular !

Diyanet 9500 Sözleşmeli Mülakat 1. Gün Sorulan Sorular !

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı 9500 sözleşmeli alım mülakatları bugün itibariyle başladı. 1 gün adaylara sorulan soruları bu haberimiz altında güncelleyerek paylaşacağız.

 

 

İstiaze nedir

Kurana nasıl başlarsınız

Cenaze namazı kıldır

Lahn-i celil namazı bozar mı?

—-

kendini bize tanıtırmısın ?

ezberler : Yasin – mülk ve nebe suresinden soruldu

ilmihal : irsal nedir ?

hitabet : cuma nın ilk hutbesi

 

——-

 

Selamun aleykum arkadaşlar ben az önce birinci komisyonun ilk gireniyim önce iyi bir şekilde kendinizi tanıtıyorsunuz sonra ağır bir şekilde kuran-i okudum sonra bana hızlı oku dedim hızlı okuduktan sonra 1 ayetin tecvid tahlilini yap dedi sonra

Ezberlerin var mı dediler dedim fetih hariç hepsi önce inşirah sonra mülkün 2. Sayfasi sonra tarık sonra Rebbul mesrikeyn : Sen oku dediler

En son fatihayı okudum sonra

Febieyyi alai rebbikume tukezziban

Ayeti ne anlama geliyor dedi ve sütre havlanul havl nedir Dediler

Diyanetin yeni çıkan hadis tefsir kitabını ve islam ansiklopedisini söylediler

——

Sınavdan çıktım arkadaşlar, girişte otur dedikten sonra kendini tanıtır mısın dediler tanıttım.

Yüzüne kendileri bi sayfa sayısı söyledi (168) açtım normal okudum hızlan dediler birazda öyle okuttular ve son satırın tecvidini sordular. Ardından Allah’ın subuti sıfatlarını sordular , semi basar açıkla dediler.

Ardından tebareke ikinci sayfanın başından devam et dediler,

Ardından cenaze duaları, devamın da başta hutbe duaları dediler ama karar değiştirip hutbe basamak dualarını okuttular bide ara oturuşta okunan duayı sordular. Bu kadar arkadaşlar..

———–

Yüzüne ; Meryem suresi ikinci sayfa tahkik ve hadr  – Ezber yasin ikinci sayfa tebareke ikinci sayfa buruç duha kureyş

okuduğ yerlerin tecvidi : İzhar tabi ra kaln idğamı misleyn bila ğunne vardı

—–

Ben girdim hafız Osman hattı ilk basta tahkik sonra hadr okuttular üç satır.Kuranin en uzun ayetinin ismi ve hangi konudan bahseder bu ayet dediler.işmam nedir? Allah’ın zatı sifatlarindan vucudu açıklayınız hocam dediler.Abâdile ne demek dediler Allah’tan dhbtye çalışırken görmüştüm.4 Abdullah isminde sahabinin katıldığı savaş dedim.Hucurat 2. Sayfa 1 satır okudum.elem necallehu ayneyn dedi beled suresiydi devam ettirdiler.Birde hümeze suresi tahkik usuluyle okuyunuz hocam dedi.En sonda bayan cenaze duası dediler toplam 15-20 dk sürdü .

———————–

Şanlıurfa Mülakat 2. Komisyon

Arkadaşlar Hiç sorun etmeyin gayet rahat geçiyor.

Giriş yaptim kendini tanıt dediler tanıttım vekil imam oldugum için mülakatım güzel geçti. Bu Sabah namazında nereyi okusun diye sordular A’la ve Rahman söyledim (dogrusu bu) ve bunlardan A’la suresini sordu rahatca okudum. Daha sonra mülk den sordu okudum akabinde Hucurat sordu yaptım. Bütün bunlardan sonra yüzünden 283. Sayfayi açıp okumam istendi bir ayet okuyunca hadr istedi hadr da bir ayet okuyunca yeterlidir dediler okudugum son ayetin tecvidini sordular idgam vardi anlattim fakat yanlışlıkla misleyn dedim sonradan duzelttim en son hutbeyi sordular onuda okuyunca قال الله deyip devam etmemi istedi بسم الله diye devam edince tamam dedi. Burada istiaze okunmaz. Camimi sordular biraz Sohbet ettik camiye davet ettim merkezde oldugu için. Hayırlı olsun deyip bitirdiler  gayet olumluydu girecek arkadaşlara hayirli olsun giyime ve diksiyona dikkat edin ayrıca kravat sart degil ek getirisi yok sordum.

——-

 

Yüzüne üç dört satır kadar okuttu

Ezberden nereler var dedi tebarekeden bi yer sordu

Tecvidden meal ğunneyi biraz fazla tutmuşum tecvit olarak orayı sordu ne kadar tutulur diye

Fıkıh olarak musannef nedir, gudüm tavafı hangi haçlarda farzdır , istiska nedir, farz olan tavaflar nelerdir, ıskatı salat ve savm nedir, cenaze duası, hutbenin ikinci duası , son olarak ta ezan okuttular belki fıkıhtan daha olabilir ama aklıma bunlar geldi benim mülakat böyle geçti

 

——————–

Beyler bayanlar mülakattan çıktım detaylı yazıyorum önce tanışma safhası sonra yüzüne istediğin yeri aç dediler açtım yarım sayfa okudum hadra geç dedi iki satır hadra okudum sonra ilk satırı tecvid tahlili yap dediler daha sonra yasinin 3. Sayfasını sordular sonra beyyine sonra hümeze daha sonra iftar duasını sordular. abdestin vacipleri nelerdir? namazın vacipleri nelerdir? subhaneke den sonra fatihayı okumayı unutup zammı sureye geçen imam fatihayı sonradan hatırladı ve okudu bu namazın durumu nedir?

 

LİSTE GÜNCELLENİYOR…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Geç kalan dedi ki:

    Mülakata geç kalırsak ne olur?

BİR YORUM YAZ