Dini Haberlerim

Diyanet 9500 Sözleşmeli Alım 4. Gün Sorulan Sorular

Diyanet 9500 Sözleşmeli Alım 4. Gün Sorulan Sorular

Hocam ilk soruya Allah’ın şanını yükseltecek bir lafız olursa eğer başalanabilir dedim. İkinci soruya cemaatin namazında br sıkıntı olmaz dedim. İmamın durumuna gelince bir farzın terki söz konusu değil namazı olur fakat tam detayını şu an hatırlamıyorum dedim.

Tecvid sorusuna 4 vecih demiştim fakat uzatma harfinden sonraki harfin harekesi üstün olduğu için 3 vecih uzatma gerekli dediler.

——————————————–

pendik 2. Komisyon

 

Hocalarım bizde bu badireyi atlattık çok şükür. Çok mütevazi ılımlı hocalarımız o konu da endişeniz olmasın. Tanışma faslı bittikten sonra yüzüne isra suresi 286 sayfanın baştan iki ayet tahkik sondan iki ayet hadr okudum.

Ezber olarak hel cezaül ihsan…

Yasin beş hadr usul

Tebareke 2. Sf dua olarak 2. Hutbe

Buraya kadar sıkıntı olmadı hamd olsun ama sorular ?? yordu biraz genelde yoruma dayalı ösym sınavı gibi ? ilk cuma hutbesinin  hükmü olmazsa cuma olurmu bize zekatla ilgili hutbe ver  kafire zekat verilirmi müellefetül kulup kimlerdir zekat kimlere verilir kurana el sürülmemesini dayanağı nedir. Faizin hertürlüsü harammı  Hz ömer faizi kaldırmışmı dır. Enfilasyon oranında ki faiz caizmi şeri ilimler neler dir neden insanlar öğrenir? vs tecvit sormadılar. aklıma gelen bunlar hocalarım.

———————————————————————–

soruyu siz kendinize sorduruyorsunuz onlar size sormuyorlar!!!  ağzınızdan çıkan kelimelere çok dikkat edin siz en son ne dersiniz o konuyla ilgili sorular soruyorlar. Özgeçmiş önemli ilk olarak oradan başlıyorlar sormaya

Arkadaşlar bana

Telfik

Sünen

Taklid

Rahman ve asr suresinin mealleri

Vakfı lazım

Ezberlerden rahman beled mülk ve beyyineyi sordular

Cenaze duası

Hutbe duası ve ezan soruldu

———–

Fatih 1 komisyon daki hocalar güler yüzlü ve iyiler

Çok zorlamıyorlar sordukları sorulardan bazıları

Yüzüne okutup tecvid soruyorlar ezberlerden bir kaç tane sorup iki satır okutuyorlar ezbere 1.hutbe duasını okutuyorlar kağıdın yüzüne türkçe hutbe okutuyorlar  ezan okutuyorlar

Arapça okuduğunuzu söylerseniz meal soruyorlar ( Genel ) olarak.

———————–

Selamün aleyküm.

Mülâkat komisyonu farklı illerden geliyor ve 3 kişiler sizin en başta heyecanınızı alıyorlar.

Kur’an oku biraz diyorlar.

Rahman süresinden 2. sayfanın ortasından sordu, Yasinden sordu 5. sayfa…

Burucdan sordu, Hümezzeyi sordu, udhiyye ne demek dedi, okuduğun sayfadan tecvid sordular, okuyuşu tahkikten hadr usulüne geç dedi.

——————————————————————————-

Selamunaleyküm hocalarım bugün Elazığ’da mülakata girdim. İlk olarak KK’in ortadan bir sayfayı  yarısına kadar yüzüne okuttular. Daha sonra bir tecvit sordular. Ayet sonundaki medd-i arız ı sırdular kaç vecih uzatılması gerekir diye sordular. Ezberler tam mı diye sordular. Ben de tam ama bazen sureler arası atlama olabiliyor dedim. Yasin 3. Sayfanın sonu ile 4. Sayfanın başını okuttular. Diğer sure ezberinde Kafirun suresini oku dediler. Dua olarak kunut dualarını sordular.(Heyecandan duaların başını unuttum hocalardan biri hatırlattı) Fıkhi soru olarak Namaza başlarken “Allahu ekber” yerine “Allahu ğaniyyun, Allahu hamidun” vb şekilde başlasak Geçerli olurmu diye sordular. İkinci fıkhi soruda ise “İmam namaz kıldırırken Allahu ekber demeyi unutsa secdeye gitse cemaatte imama uyup secdeye gitse sonunda sehiv secdesi de yapmasa bu durumda imamın ve cematin namazının durumu ne olur” diye sordular. NOT:Arkadaşlar Elazığ’da 2. Komisyondaki hocalar baya bir uzun sürdürüyor ben de 2. Komisyonda girdim mülakatımın bittiğinde saat 17.30 a gelmişti ve bende sonra daha 6-7 kişi sıra bekliyordu. Çalışma kağıtlarınızı yanınızda getirmenizi tavsiye ederim. (Allah cümlemizi muvaffak etsin).

—————

Arkadaşlar bana

Telfik

Sünen

Taklid

Rahman ve asr suresinin mealleri

Vakfı lazım

Ezberlerden rahman beled mülk ve beyyineyi sordular

Cenaze duası

Hutbe duası ve ezan soruldu

————————–

 

Ben girdim bugün yüzüne 309 uncu sayfayı okuttular 1. Komisyonda idim. Ezberlerden buruc Rahman tin ve mülk suresinin ortalarından sordular hutbe duasının ikincisini sordular soru olarak da seferi bi kimse mukim olan bi kimseye namazda uyarsa dört rekat mı iki rekat mı kılar dört kılarsa hükmü ne olur necasetten tehraret nedir kaça ayrılır rükun ve şartlar arasında fark vardır

———————————————-

İstanbul/Fatih

Önlisans+ihl+hafız

  1. Komisyon

+Tahkik ve hadr okuyusu (okudugum yerin meali ve tecvid kurallari)

+Peygamber kimdir? vasiflari nedir?

+kade-i ûlânın hükmü nedir? Kasıtlı ve kasıtsız terketmenin sonucu?

+Ezan

+Hutbe dualari ve hutbe metni

+Tebareke ve Amme’den sayfa sonları ve gecisler.

+Rahman suresinden rastgele.

(Hatirladiklarim)

Komisyon hocalari çok iyi.

Ortadaki hoca tecvid hatalarını hassas terazi gibi ölçüyor?

Rabbim muvaffakiyetler nasip eylesin.

———————————————-

Yüzüne 342 geldi 2 ayet okudum . Sonra karşı sayfa ilk ayet hadr. 3 tecvit vardı 2 si bildim. Ezber Yasin 3 tekasür , dua nahl 90(hutbe) , ilmihal oruç bozduktan sonra yapılması gereken işi sordu. Keffaret dedim ama sonra devamı geldi 1 bozma 60+1 dedim peki 10 kere bozma kaçtır dedi.

———————————-

Rahman 3 sayfanın son ayetinden geçiş sordular mudhemmeeten den devam et dediler

Arkadaşlar yüzüne okudum rahman vaki vs kısa ezber okuttular cenaze duası mufsit Bide mana sordular komisyon iyiydi güler yüzluyduler

—————————————————-

? Zikzal suresi oku

? Kureyş suresi oku

?Tilki eti yenir mi

?Tek başına namaz kılıyosun yanına bir bayan gelse namaza dursa kimin namazı bozulur

?Vaaz duası oku

?Hutbe duaları oku

 

Erzurum 2. Komisyon ( İhl + önlisans)

 

Liste Güncelleniyor…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ