Diyanet 9500 Alımı 27 Şubat Mülakat 3.Gün Sorulan Sorular !

Diyanet 9500 Alımı 27 Şubat Mülakat 3.Gün Sorulan Sorular !

İhl+hafız / Rize 
İçeri girdim kendimi tanıttım sonra yüzüne yarım sayfa okudum tecvid soruldu okuduğum yerden daha sonra hafızlıktan soruldu 3 tane müfredattan nebe yasin hücürat soruldu hutbe duası basamak duaları cenaze duası(kadın) kamet getir dediler sonra çıktım

Selamunaleyküm hocalarım bugün Elazığ’da lisans kategoriden mülakata girdim. İlk olarak KK’in ortadan bir sayfayı yarısına kadar yüzüne okuttular. Daha sonra bir tecvit sordular. Ayet sonundaki medd-i arız ı sırdular kaç vecih uzatılması gerekir diye sordular. Ezberler tam mı diye sordular. Ben de tam ama bazen sureler arası atlama olabiliyor dedim. Yasin 3. Sayfanın sonu ile 4. Sayfanın başını okuttular. Diğer sure ezberinde Kafirun suresini oku dediler. Dua olarak kunut dualarını sordular.(Heyecandan duaların başını unuttum hocalardan biri hatırlattı) Fıkhi soru olarak Namaza başlarken “Allahu ekber” yerine “Allahu ğaniyyun, Allahu hamidun” vb şekilde başlasak Geçerli olurmu diye sordular. İkinci fıkhi soruda ise “İmam namaz kıldırırken Allahu ekber demeyi unutsa secdeye gitse cemaatte imama uyup secdeye gitse sonunda sehiv secdesi de yapmasa bu durumda imamın ve cematin namazının durumu ne olur” diye sordular. NOT:Arkadaşlar Elazığ’da 2. Komisyondaki hocalar baya bir uzun sürdürüyor ben de 2. Komisyonda girdim mülakatımın bittiğinde saat 17.30 a gelmişti ve bende sonra daha 6-7 kişi sıra bekliyordu. Çalışma kağıtlarınızı yanınızda getirmenizi tavsiye ederim. (Allah cümlemizi muvaffak etsin)

Kayseri de bugün sorulan sorular.
Ezber yasin mülk nebe rahman buruc aşağı hep soruldu. Zekat konusunda detay li sorular soruldu zor du. Tecvit anlatma genellikle. Kuran üzerine tecvit tahlili yapıldı . Namaz konusundan sorular soruldu . En fazla 12-15 dakka sürüyor mülakat.

Yeni ciktim Kayseri 2. Komisyon İHL ÖNLİSANS 
326. Sayfa Kur’an 
Yasin mulk buruc fatiha 
1. Hutbe
Imam esari ve imam safiinin 2 tane eserini soyle dediler. Hat hafiz osman acik hat.

Komisyon gayet çok iyi insanı rahatlatmaya çalışıyorlar. Genelde mülk süresinin 2. Sayfasındam sormuşlar. Hutbe ve ezanı kesinlikle okutturuyorlar. Yüzüne 3-4 satır okutturdular. Genelde fil suresi aşağısının mealıini istiyorlar.

İzlenim…
Hocalarım bugün Ankara’da Rıfat börekçi de lisans düzeyinde girdim mülâkat a .. öncelikle hocaların hepsi çok anlayışlı iyi insanlar yardımcı olmak istiyorlar yeterki güler yüzlü ve iyi niyetli ol..
1- kesinlikle takım elbise şart bugün bulunduğum yerde çoğu takım elbise ile gelmiş 3-5 kişi vardı takım giymeden gelen yüzlerindeki ifadeden moral bozukluğu yaşadıkları anlaşılıyordu.kendizi öyle duruma sokmayin.takim elbiseyle bu işe kıymet verdiğinden puan alıyorsunuz..
2-kiraat arkadaşlar yüzünden eğer Kur’an ile hemhal iseniz sıkıntı yaşamazsınız harflerin hakkını vererek okuyun.. zaten ilk hocalarım kendini tanit diyorlar orada söylemek istediklerini söyle kabiliyetini maharetini ve keza..işi abartma dan .. sonra okumaya başlıyorsun istediğin sayfadan.. tecvid soruyorlar (arkadaşıma mutecaniseyn soruldu)
Sure olarak yasin sordu karışık 5.sayfadan sonra mülk suresi son sayfa sonra ğaşiye süresi
3- bana tefsir nedir açıkla dediler.. diyanetin tefsirlerinden bildiklerini söyle dediler.. müfessir ismi sordular( ibni kesir)
4-ezan okuttular duasıyla birlikte… (arkadaşıma nikah duası sordular).. diğer arkadaşa hutbe…
Eğer Arapça biliyorsanız başta dile getirin .. benimle Arapça konuştular mülâkatta hoşlarına gitti..belki faydası olur
5-ezber noktasında içim rahat etsin diyorsan yasin tam olacak mülk ve Rahmân tam olacak herkese bu 3 ünden kesin 1 i soruluyor… diğerleri zaten 30.cuz kısa süreler..

Liste Güncelleniyor…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Serkan yıldız dedi ki:

    Esselemü aleyküm benim abim bugün Konya 3. Komisyonda girdi sınava oradaki hocalardan biri cübbe ve sarığına takmış ilk başta güzel güzel normal sınav rutininde giderken atandığın yerde cemaat cübbeli ve sarıklı hoca istemez ve kaymakama şikayet ederse naparsın diye başlamış sonrasındanda hadis usulünden zor sorular sormuş nedir bu cübbe sarık karşıtlığı adam onu tercih etmiş saygı duymak yerine hakkı gasp ediliyor

BİR YORUM YAZ