Diyanet 4/B Sözleşmeli Görevlilere Kadro Geldi !

Diyanet 4/B Sözleşmeli Görevlilere Kadro Geldi !

Rize İdare Mahkemesi 9 Temmuz 2018’den önce atanan 4/B’li Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin kadroya alınma talebi ile açtığı davada kadroya alınması yönünde karar verdi.

Diyanet-Sen, üyelerine her alanda en iyi kazanımları sağlamak adına yola çıkan ve bu alanda söz sahibi olan ilklerin sendikasıdır. Özellikle toplu sözleşme masasında ve hukuk alanında elde edilen kazanımlar, üyelerimizin ve tüm hizmet kolu personelimizin moralini ve çalışma huzurunu artırmıştır.

Bu kapsamda özellikle son dönemde kamu kurumlarının tamamında sözleşmeli, yani 4/B’li personel istihdamı kamu tarafından gittikçe artırılmış ve aslında istisna olan bu çalışma şekli olağan çalışma haline getirilmiştir. Bu istihdam anlayışı da aynı işi yapan ancak statüsü farklı olan (kadrolu-sözleşmeli) personel arasında çeşitli eşitsiz durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sendikamız ve Konfederasyonumuz sözleşmeli istihdamın neticesinde personelin yaşadığı özlük ve mali hak kayıplarının giderilmesi ve ortaya çıkan sorunların çözümünü yaptığı toplantılarla ve şuralarla hep dile getirmiştir. Aynı zamanda hukuk zemininde de bu süreçler takip edilmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde sözleşmeli personelin istihdamına yönelik 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’a 09.07.2018 tarihli ve 30473 (3. Mükerrer) sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 141. maddesinin 1. fıkrasının (h) bendi ile anılan Kanuna eklenen “Sözleşmeli personel istihdamı” başlıklı 10/A maddesi eklenmiş ve düzenleme yapılmıştır. Anılan madde kapsamında Başkanlık bünyesinde sözleşmeli olarak görev yapan sözleşmeli personelin belli koşullar dahilinde kadrolu olarak da atanabilecekleri açıkça hüküm altına alınmıştır. Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih olan 09.07.2018 tarihinden sonra sözleşmeli olarak atanan personelin şartları sağladığında kadrolu olma yolu açık iken, 09.07.2018 tarihinden önce 657 sayılı Kanun’un 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli olarak atanan personelin anılan maddede yer alan şartları (üç yıl görev yapma gibi) sağladığında durumunun ne olacağı belirsizdi.

İşte bu kapsamda 16.06.2015 tarihinde 657 sayılı Kanun’un 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli imam hatip olarak göreve başlayan üyemiz, görev yaptığı idareye dilekçe ile, 633 sayılı Kanunun 10/A maddesinin 3. fıkrası kapsamında, bulunduğu yere kadrolu olarak atamasının yapılması talebiyle başvurmuş ve başvurusunun reddi üzerine idari yargı yoluna müracaat etmiştir. Bu sürecin başlangıcı da Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ve sendika avukatlarının değerlendirmeleriyle başlamış ve davaya yerelde üyemiz tarafından Rize idare mahkemesinde açılmıştır.

Rize İdare Mahkemesi açılan davada “Bu durumda, yapılan açıklamalar ve 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin Geçici 1. maddenin 7. fıkrası doğrultusunda, sözleşmeli statüde üç yılını doldurduğu açık olan davacının, mevzuatta aranan diğer şartları da sağlaması durumunda kadroya geçirilmesi gerekirken, 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlüğe girmesinden önce sözleşmeli personel olarak atandığı ve 633 sayılı Kanunun 10/A maddesi kapsamında atanmadığından bahisle başvurusunun reddine ilişkin işlemde hukuka, mevzuata ve hakkaniyete uygunluk bulunmamaktadır.” şeklinde haklı bir değerlendirme yaparak 09.07.2018 tarihinden önce 657 sayılı Kanun’un 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli olarak atanan personelinde şartları sağlaması halinde kadrolu olarak atanmasının gerektiğini belirtmiştir. Tabi bahsi geçen karar henüz istinaf aşamasından geçmemiş ve bireysel idari dava olduğundan şu aşama karar sadece ilgililerini ilgilendirmektedir.

09.07.2018 tarihinden önce 657 sayılı Kanun’un 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli olarak atanan ve 633 sayılı Kanunun 10/A maddesinde yer alan şartları sağlayan tüm üyelerimiz bulundukları idareye müracaat ederek kadroya geçme talebinde bulunmaları ve idarenin vereceği cevaba göre de idari yargı yoluna gidebileceklerini, konu ile ilgili sendikamız hukuk müşavirliğinden ayrıntılı bilgi edinilmesi gerektiğini bildirir, bu kazanımın tüm personelimize hayırlı olmasını dileriz.

 

Kamuoyuna Saygı İle duyrulur.

Diyanet-Sen Yönetim Kurulu Adına

Genel Başkan Mehmet BAYRAKTUTAR 

İdareye Başvuru Dilekçesi için tıklayınız.

Mahkeme Kararı için tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ