Dini Haberlerim

Diva-Sen : Sendikacılıkta Ucuz Kahramanlık Dönemi Ne Zaman Son Bulacak?

Diva-Sen : Sendikacılıkta Ucuz Kahramanlık Dönemi Ne Zaman Son Bulacak?

Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa ÇOPURSUZ Sendikal faaliyetlere dair resmi web sitesinde açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar ;

 

Devlet memurlarının özlük, mali ve sosyal haklarında iyileştirmeler olacağı yerde söz konusu hususlarda her geçen gün kayba uğramaları inkâr edilemez bir gerçektir. Zira her iki yılda bir yapılan Hükumet ile yetkili konfederasyon arasındaki Ağustos ayı toplu sözleşme masasında alınan ve verilen haklara bakıldığında, yüzlerce maddeleri sıralayarak tam bir kahramanlık edasıyla kazanımlarını sıralayan yetkili konfederasyon ve sendikalarının ucuz kahramanlıkları her geçen gün biraz daha iyi anlaşılmaktadır. İyice gelenekleşen ve her takvim yılı başında yapılan vergilendirme oranları, yetkili konfederasyonun övüne övüne bitiremediği kazanımları hatta en az bir katı ile peşinen kamu çalışanlarının ellerinden alınmış oldu. Fazla uzağa gitmeye gerek yok; arabalarda alınan özel tüketim vergisi (ÖTV), tüm gıda, giyim ve eşyalarda alınan katma değer vergileri (KDV), trafik cezaları,  pasaport ve kıymetli evraklardaki reel artışları kalem kalem sayıldığında söz konusu ucuz kahramanlıklar kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Vekil ve Fahrilere Kulak Verilmiyor

Ayrıca, son çıkan kanun hükmünde kararname (KHK)’ye de bakıldığında, devlet memurlarını sevindirecek herhangi bir iyileştirmenin olmadığı ortaya çıkacaktır. Yıllardan beri dillerine pelesenk ettikleri 4/C ve Diyanet İşleri Başkanlığı uhdesinde çalışan vekil ve fahri kuran kursu öğreticilerinin seslerine kulak verilmediği, 4/B statüsünde çalışanların 4/A statüsüne aktarılmaları maalesef yine hayalleri yıkan gerçekler oldu. Bununla beraber, Diyanet İşleri Başkanlığının emrine verileceği söylenilen 6.000 bin İmam-Hatip, 3000 bin Kuran kursu öğreticisi ve 500 müezzin kayyım kadrosunun da ucuz kahramanlık yaptıklarının en bariz ispatı olması hasebiyle kendileri tarafından alındığını kasıla kasıla kamuoyuna anlatmaları ise gerçeğe taban tabana zıttır. Katıldıkları din görevlileri toplantılarında; Darbeleri kendilerinin önlediklerini, başörtüsü yasağını kendilerinin kaldırdıklarını hatta ve hatta mavi Marmara projesinin kendileri tarafından hayata geçirildiğini söyleyecek kadar akıl tutulması yaşayan diyanetteki yetkili sendikanın bu hezeyanlarına ne zaman son verilecek doğrusu hayretimizi muciptir.

Oysa tüm diğer kurum çalışanlarında olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığının her kademesinde çalışan personellerinin çözüm bekleyen onlarca problemleri vardır. Fakat yetkili sendika bu problemlerin halli için çalışma yapmamakta, ancak hükumetin yapmış olduğu tüm fiziki iyileştirmeleri kendileri yapmışcasına kamuoyunu aldatmaktadır.

Ancak  Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen ailesi olarak en büyük beklentimiz, Kamu çalışanlarının bizzat kendilerinde olup, sendikacılıkta ucuz kahramanlık yapan yetkili fakat etkili olamayan sendika ve konfederasyonun elinden yetkinin de alınmasıdır. Ki her şey yerli yerine otursun ve adalet sağlansın.

Mustafa ÇOPURSUZ

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve

Diva-Sen Genel Başkanı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ