Dini Haberlerim

DİVA-SEN: DİYANET AKADEMİSİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

DİVA-SEN: DİYANET AKADEMİSİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

TÜM MEMUR SEN KONFEDERASYONU VE DİVA-SEN GENEL BAŞKANI MUSTAFA ÇOPURSUZ DİYANET AKADEMİSİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.

GENEL BAŞKAN ÇOPURSUZ’UN AÇIKLAMASI:

“DİYANET AKADEMISI ÜZERİNE”

Kurulduğu günden beri kurum aidiyetini olmazsa olmazı kabul eden, teşkilatın tüm birimleriyle daha rantabl hâl almasını, mihrap, minber ve kürsü mahremiyetine zül getirilmemesini haykıran Diva-Sen’in akılcı ve uygulanabilir projeleri hayata geçmeye başlıyor elhamdülillah.

Yeryüzü coğrafyasının her tarafına hizmet ulaştırmak için gayret sarf eden bu güzide kurumun görevlilerinin eğitim durumlarına bakıldığında, üniversite mezunu olanların sayıları azımsanamayacak kadar çok. Esasen bu profil; başkanlık personellerinin eğitim durumlarının ne denli ilerlediğini göstermektedir. Ancak hepimizin de bildiği üzere din hizmetlerinin sağlam kaynaklardan ve donanımlı kişilerce verilmesi mihrap, minber ve kürsüde görev yapanların mesleki alanda daha kalifiye olmaları adına, göreve başlamazdan evvel ihdas edilecek olan akademi maharetiyle hayata geçirilmesi son derece önem arz etmektedir.

Gerek resmi web sayfamızda gerekse de bazı sitelerde kamuoyu ile paylaştığımız ve Diyanet Akademisinin olmazsa olmazlarımız arasında yer aldığını haykırmamız nihayet hayat bulacak gibi. Zira diyanette görev alacak olanların en az altı ay en fazla on iki ay göreve hazırlayıcı eğitim almaları her şeyden önce dini Mübin’i İslam’ın irşadı yönü ile zaruri hal almıştır. Elbette bu zamana kadar güzel dinimizin öğretilerini yaşayan ve muhataplarına anlatan hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Filhakika diyanette görev alanların kuruma karşı bakış açıları irdelendiği zaman, oluşan hoşnutsuzlukların ve görevde sürekliliğin sağlanması dolayısıyla olası diyanet akademisinin bu boşluğu dolduracağına inanıyoruz. Çünkü söz konusu akademide eğitim görecek olanların eğitimlerinden sonra elde edecekleri özlük, mali ve sosyal kazanımları kendilerini kuruma bağlayacaktır. Diğer taraftan, ilahiyat fakültesi mezunu veya diğer fakülte mezunlarını kurumda tutmak zor olmaktadır. Bu nedenle üzerinde durulması gerektiğine inandığımız bu husus çözüme kavuşturulduğunda başarı da kendiliğinde gelecektir. Mihraba geçmezden önce diyanet akademisinde aldığı eğitimle hazır kıta göreve hazırlanan mümtaz şahsiyetin kuruma aidiyeti de sağlanmış olacaktır. Hazırlayıcı eğitimi sindire sindire alan görevli tüm enerjisini maaş aldığı kurumuna harcayacaktır. Bununla beraber yine olası nakil yönetmeliği değişikliği ile de çalışma barışı tesis edilecek, bir yerden başka bir görev noktasına gitmek isteyenler kurum ve amirlerine karşı gönlü kırık olmayacaktır. Yine Diva-Sen olarak dile getirdiğimiz ve nakil için yapılan sözlü mülakatın iptal edilerek kıdem ve puan sistemine göre bilgisayar ortamında yer değişikliğinin yapılması projemiz de, inşallah yetkililer tarafından hayata geçirilecektir. Mezkûr bu yöntemle de rotasyon hayata geçirilmek istenirse, göreve yeni geçenlerden başlamak suretiyle görevlerinin ilk 5.yılında yer değişikliği cihetine gidilecek ve bulundukları yere çakılıp kalmayacaklardır.

Diyanet Akademisinin yürürlüğe girmesiyle Diyanetin vizyonu değişecek, kurum idarecisini de memurunu da kendisi yetiştirecektir.

Akademi meyvesini vermeye başladığı zaman çok geç kaldığımızı daha iyi anlamış olacağız. Çünkü diyanet hassas bir kurumdur. Asla sıradan bir kurum değildir. Diyanet istihdam hususunda başka kurumların mezun ettiği kişilerden istifade edecekse bu beraberinde başka sorunlar getirecektir.

Elhasıl 2018 yılında icraya konulacak olan Diyanet Akademisi ile ilgili olarak savunduğumuz sürenin de dikkate alınması Diva-Sen’in önceliğinin Diyanet İşleri Başkanlığı olduğu çok rahat anlaşılacaktır.

Ülkemizde Adalet Akademisi, Polis Akademisi, Harp Akademisi, Milli Eğitim Akademisi vb akademiler tesis edilmişken, Diyanet Akademisinin bir türlü yürürlüğe girmemesi elbette büyük bir zafiyettir. Ancak zararın neresinden dönülürse kâra geçilmiş olunacaktır her ne kadar geç kalınmış olsa da“

          Mustafa ÇOPURSUZ
Tüm Memur Sen Konfederasyonu ve
Diva-Sen Genel Başkanı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ