Dini Haberlerim

Diva-Sen : Din Gönüllülerinden Hal-Hatır Soran Yok

Diva-Sen : Din Gönüllülerinden Hal-Hatır Soran Yok

Doğu Anadolu bölgesinde sendikal çalışmalarını yürüten Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa ÇOPURSUZ ile Genel Başkan Yardımcısı Mustafa FİDAN ve Patnos temsilcimiz M.Şerif AKSAY Ağrı ili Patnos İlçe Müftülüğü Din Görevlileri aylık toplantısına katıldı. Sosyal Yardımlaşma Vakfı görevlilerinin de katıldığı toplantıda ilgililerin yaptıkları konuşmalar ciddi manada üzerinde durulması gereken konulardı. Zira ülkemizde erken yaşta evlendirilen kız çocuklarını görmezlikten gelmek sorumluluk duygusu taşıyan kimseye yakışmayan bir harekettir.  Filhakika ilgili görevli tarafından verilen 11 yaşındaki bir küçük anne örneği yürekleri dağlayan cinsteydi. Şöyle ki; Bir ilimizde 11 yaşında evlendirilip 12 yaşında anne olan, 13 yaşında 2.defa anne olduktan sonra intihar ederek yaşamını sonlandıran bir küçücük annenin dramı bütün katılımcıların duygu anlar yaşamasına sebep oldu. Şurası bir gerçek ki Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları olarak üzerimize yüklenilen sorumluluğun sadece mihrap, minber ve kürsü olmadığı her ortamda gayet açık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı görevlilerinden sonra konuşmalarını yapmak üzere Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa ÇOPURSUZ kürsüye geldi ve şunları söyledi;  ” Benden önce konuşan sayın konuşmacıların değindikleri toplumsal konular bir baba olarak benim de yüreğimi acıttı. Bir an farklı bir dünyada olduğumu sandım. Keşke rüya olsaydı dedim. Maalesef toplumsal bir gerçektir. Özellikle bazı bölgelerde hala var olan bu tür olumsuzluklar necip milletimize asla yakışmıyor. Çünkü çocuk yaşta evlendirilen ve çeşitli şekillerde hayatları ellerinden alınan,  diğer taraftan uyuşturucu müptelası yapılan ülkemiz insanlarının çocuklarının durumları içler acısı. Din gönüllüleri olarak üzerimize çok görevler düşmekte ve tamamı da sorumluluk alanımızdadır. Diyanet İşleri Başkanlığının birer neferi olarak bu hususta bizler üzerimize düşenleri yapmakla mükellefiz. Başkanlığımız tarafından gerek görsel gerekse basılı yayınlarla sürekli gündemde tutulmalı,  konu vaaz ve hutbelerle camilerde cemaate, sosyal alanlarda ise bütün halkımıza anlatılmalı. Bu nedenlerle toplumun tüm kesimleri din gönüllülerinden yardım ve destek beklemekteler.

Ancak, yardım ve destek beklenilen din gönüllüsünün halini soran ve problemlerine çözüm üretenler nerede? Zira din görevlisi arkadaşlarımızın oturdukları evleri-lojmanları kontrol edip oturulamayacak durumda olduğunu gören veya bilen kim çıktı bu zaman kadar? Özellikle olumsuz şartlarda görev yaptıkları köylerde, mezralarda ve sair yerlerde çocuklarının eğitimini sağlamak için türlü meşakkatlere katlanan kimler var? Oysa eğitim çağına gelen çocuklarını okutabilmek adına evini şehir merkezlerine taşıyıp kendileri tek başına görev mahallinde kalan din görevlilerinin varlığı asla göz ardı edilemez.

Diğer taraftan, 15 Temmuz FETÖ/PDY terör örgütünün ortaya koyduğu kalkışma neticesi, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da ifade ettikleri “İt izi at izine karıştı” tespitlerinden yola çıkarak; mağdur olmalarına ve aile faciası yaşamalarına sebep olan görevlileri adeta yakanlar hakkında neler yapıldı? Diva-Sen olarak daha önce de kamuoyu ile paylaştığımız “Muhbirler de araştırılsın” açıklamamızı hala ısrarla dillendiriyoruz. Bu konuda da yeterli ses çıkarılamamıştır.

Elhasıl kamu çalışanlarının özlük, mali ve sosyal haklarını tespit edip çözüm önerilerini de ilgili mercilere duyurmak için sesi sinek vızıldaması gibi değil, top gürlemesi gibi çıkacak bir sendikaya ihtiyaç vardır. Bu sendikanın adı ise DİVA-SEN’dir. Evet, sesinizin duyulması, hal ve hatırınızın ilgililer tarafından sorulur duruma gelmesi ve hak ettiğiniz güzelliklere kavuşabilmeniz için DİVA-SEN’i desteklemeniz yeterli olacaktır”.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ