Dini Haberlerim

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi”ne katıldı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi”ne katıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği “Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi”ne katıldı.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği “Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi”ne katılarak zirve için 100 farklı ülkeden İstanbul’a gelen Müslüman temsilcilere bir konuşma yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, Batı dünyasında ve özellikle Avrupa’da Müslüman karşıtlığının çığ gibi yükseldiğini belirterek, “Göçmenlere ve yabancılara karşı düşmanlık hayatın her alanına yansıyor. Özellikle de Müslümanlar adeta günah keçisi olarak görülüyor. Ekonomik, toplumsal ve siyasi tüm sorunlarda Müslüman azınlıklar ve göçmenler suçlanıyor. Camilerimize saldırıyorlar, Müslümanlara ayrımcılık uyguluyorlar” dedi.

Dünyada Müslüman azınlıkların yaşadıkları sorunların son derece önemli olduğuna değinen Çavuşoğlu, “O nedenle Müslümanların birliğinin, kardeşliğinin ve dayanışmasının en güçlü olması gereken bir dönemden geçiyoruz. Bugün dünyada 1,8 milyar civarında Müslüman yaşıyor” diye konuştu.

Batı ülkeleri ile Avrupa’da ekonomik, toplumsal ve siyasi alanlarda çıkan tüm sorunlarda Müslüman azınlıkların ve göçmenlerin suçlandığını aktaran Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Camilerimize saldırıyorlar, Müslümanlara ayrımcılık uyguluyorlar. Önemli bir ayrımcılık var. Artık sokakta bile kıyafetlere müdahale ediliyor. Potansiyel suçlu olarak Müslümanlar görülüyor. Müslümanların karşılaştıkları sorunlar bir insan hakları meselesi olarak görülmüyor. Özellikle İslam düşmanlığını bir başka boyut olarak tanımlamak istiyorlar. Mümin kardeşlerimize saldırılara çoğunlukla adi olay olarak bakıyorlar. Yani herhangi bir sokak kavgası, herhangi bir hırsızlık gibi görülüyor. Adi bir suç muamelesi yapılıyor. Yani Müslüman düşmanlığı yapısal bir hale gelmeye başladı. Bununla mücadelede maalesef eksik kalıyoruz.”

“Haksızlıklara karşı susmayız”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avrupa’da, özellikle popülist politikacılar tarafından Müslüman düşmanlığının sürekli körüklendiğini,  daha fazla oy alabilmek için maalesef bazı sorumsuz siyasetçilerin toplumsal huzuru hiçe saydıklarını belirtti. Geçen yıl özellikle Avrupa’da yapılan bazı seçimlerin bu durumun en açık göstergesi olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “İslam düşmanlığı sebebiyle seçimler zamanında yürütülen kampanyalar çerçevesinde Türkiye’nin bazı ülkelerle ilişkileri bozuldu. Biz hiçbir ülkeyle ilişkilerimizi bozmak istemeyiz, hiçbir ülkeyle sorun da yaşamak istemeyiz. Ama Türkiye Cumhuriyeti olarak Müslümanlara karşı olan bu tutumlar karşısında susmayız. Haksızlıklara karşı herkes sussa bile Recep Tayyip Erdoğan susmaz. Maalesef bu konularda duyarlılık göstermesi gereken sivil toplum örgütleri ve özellikle medya da sessiz kalıyor.” ifadelerini kullandı.

“Müslüman düşmanlığı yapmak hiç kimseyi mutlu etmez”

İslam dinini istismar eden terör örgütlerine karşı da hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Bunların, yüce dinimiz İslam ile bir ilgisi yok. İslam’ın manası barıştır. İslam’a saldırmak için bu terör örgütlerinin yaptıklarını kullanmalarına müsaade etmeyeceğiz. Bazı çarpık zihniyetler, maalesef yaşanan tüm sorunları Müslümanlardan biliyor. Oysa Müslümanların büyük bir kısmı onlarca yıldır Batı ülkelerinde ve Avrupa’da yaşıyor. Bugüne kadar o ülkelerin ekonomik kalkınmasına, sosyal gelişimine ve kültürüne, barışına, hayatın her alanında çok önemli katkılar sağlamıştır” şeklinde konuştu.

Avrupa ülkelerinin kendi başarısızlıklarının faturalarını göçmenlere ve Müslümanlara kesmeye başladığını anlatan Çavuşoğlu, “Avrupa ülkelerinin ekonomik krizler içinde olmasının nedeni Müslümanlar ve göçmenler değil. Bugün Avrupa Birliği’nin politikaları başarısızdır. Bu başarısız politikaları Müslümanlara ve yabancılara, azınlıklara kesmek insani değildir. Dolayısıyla Müslüman düşmanlığı yapmak hiç kimseyi mutlu etmez.” diye konuştu.

“Rohingyalı Müslümanlar bugün adeta bir soykırıma uğruyor”

Müslümanların çektiği sıkıntıların sadece Batı ile sınırlı olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, şunları aktardı:

“Dünyanın her yerinde aynı zulmü görüyoruz. Ne yazık ki Orta Doğu’dan Afrika’ya İslam coğrafyasında da kan ve gözyaşı var. Filistin’de insanlık ayaklar altına alınıyor. Somali’de, Yemen’de, Suriye’de mümin kardeşlerimizin yaşadığı acıları kalbimizde hissediyoruz. Asya kıtasında da ciddi sorunlar var. Afganistan’da masum Müslüman kardeşlerimiz terör saldırılarına kurban gidiyor. Rohingyalı Müslümanlar bugün bir zulme, adeta bir soykırıma uğruyor ve dünya bunu seyrediyor.

İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesindeki Filistin Temas Grubu toplantısını da ilerleyen günlerde Ramallah’ta yapacaklarını kaydeden Çavuşoğlu, Filistin tarafından tarih için haber beklediklerini söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ