Çanakçı’da hafızlar icazet aldı – Diyanet Haber

Çanakçı’da hafızlar icazet aldı – Diyanet Haber

Giresun Çanakçı İlçe Müftülüğüne bağlı Hacı Nazım Öztürk Kur’an Kursunda hafızlık eğitimini tamamlayan 4 öğrenci için “Hafızlık İcazet Merasimi” düzenlendi.

Çanakçı Müftülüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen program Adem Bilgetay, Muhammed Saka ve Yusuf Durmuş’un Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programın açış konuşmasını yapan Çanakçı İlçe Müftüsü Yunus Özdamar, hafızlık çalışmaları hakkında bilgi verdi. Özdamar, Kur’an kursunda eğitim gören 35 öğrencinin hafızlıklarını tamamlaması için özveriyle çalıştıklarını ifade etti.

20230727HAFIZICAZET04

– “Kur’an insanları karanlıklardan aydınlıklara çıkarır”

Ardından kürsüye gelen Giresun İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül hafızların toplumun aydınlık yüzleri olduğunu belirtti. 

Hafızlığın ömür boyu sürecek bir ilim yolculuğunun başlangıcı olduğunu söyleyen Sarıgül, “Hafızlarımız, Kur’an ayetlerinin manalarını daha iyi anlamak, tefsiriyle derinleşmek ve Kur’an’ın rehberliğinde bir hayat sürmek için aydınlık bir geleceğe doğru ilerliyor. İlim, kolay elde edilebilen bir nimet değildir. İlmin başındaki tat acıdır ama sonundaki lezzet baldan tatlıdır. Sonu nimet ve mutluluk yurdu olan bu süreçte, hafızlıklarını tamamlayan tüm öğrencilerimizi, değerli hocalarımızı ve ailelerini tebrik eder, başarılar dilerim. Yüce Allah yar ve yardımcınız olsun.” dedi. 

20230727HAFIZICAZET05

– “Kur’an-ı Kerim hayat rehberidir”

Merasime konuşmacı olarak katılan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt da Kur’an-ı Kerim’in tüm insanlık için bir hidayet rehberi ve yol gösterici olduğunu vurguladı. 

Kur’an-ı Kerim’in insanı yücelten bir kitap olduğunu kaydeden Bozkurt, “İndirildiği ve yazıya aktarıldığı şekliyle korunabilmiş tek kutsal metin Kur’an’dır. İlk günden itibaren tüm Müslümanlar Kur’an’ı korumayı en kutsal görev bilmişlerdir. Bizlerde nesillerimizin Kur’an’ı öğrenmeleri için üstün bir gayret içerisinde olmalıyız. Yüce Allah ve Sevgili Peygamberimizin (sas) razı olduğu bir insan olabilmek için başta kendimiz, çocuklarımız ve toplum olarak Kur’an’a ve manevi değerlerimize sahip çıkmalıyız. Bu anlamda çocuklarını hafızlığa teşvik eden değerli ailelerimizi, hafız öğrencilerimizi ve Kur’an kursu öğreticilerimizi tebrik ediyorum. Yüce Rabbim Kur’an’ın ışığı ve rehberliği doğrultusunda hayat sürmeyi hepimize nasip eylesin.” diye konuştu.

20230727HAFIZICAZET06

İstanbul Kartal İlçe Müftüsü Mehmet Öztürk ve Espiye İlçe Müftüsü Osman Gülbe’nin de konuşma yaptığı merasim DİB Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mehmet Kapukaya’nın duasıyla tamamlandı.

Merasime Diyanet İşleri Başkanlığı Müftüsü Selami Emen, Güce İlçe Müftüsü Mehmet Ayın, Görele İlçe Müftüsü İbrahim Görmüş, Tirebolu İlçe Müftüsü İdris Başkıran, Yağlıdere İlçe Müftüsü Abdullah Bal, kurum amirleri, vaizler, din görevlileri, hafızlık öğrencileri, aileler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

20230727HAFIZICAZET02

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ