Dini Haberlerim

Camiler çocuklarla şenlendi

Camiler çocuklarla şenlendi

Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yıl 90 bini aşkın cami ile uygun mekanlarda düzenlenecek olan yaz Kur’an kurslarında eğitim başladı.

Kur’an-ı Kerim ile İslam inanç esasları, ibadet, ahlak ve Hz. Muhammed’in (s.a.s.) hayatı (siyer) gibi derslerin işleneceği yaz Kur’an kursları, Diyanet İşleri Başkanlığının yaygın din eğitimi programları kapsamında ülke genelinde başladı.

Adıyaman

Adıyaman il ve ilçe müftülüklerine bağlı 300 cami ve Kur’an kursunda “Yaz Kur’an Kursu” açıldı.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Adıyaman’da da açılan Yaz Kur’an Kurslarında çocukların Allah ve Resul’ünü tanıması ve topluma yararlı birer birey olarak yetişmesi için gerekli tüm hazırlıkların yapıldığını belirten Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Taştan, “Yaz kurslarını önemsiyoruz. Bütün velilerimizin çocuklarını mutlaka yaz kurslarına göndermelerini kendilerinden talep ediyoruz. Yaz kursudur gitse de olur, gitmese de gibi bir anlayışa Müslümanlar sahip olamazlar. Zorlayıcı bir müeyyidemiz olmasa da biz Kur’an-ı Kerim öğrenmenin farz olduğuna inanarak insanların en hayırlıları olmak istiyoruz. Dolayısıyla çocuklarımız mutlaka yaz kurslarına gelsinler. Velilerimiz de çocuklarına arkadaşlık etsinler. Öğrendiklerini akşam kontrol etsinler.  Eğer bir eksik görürlerse hocalarıyla irtibat kursunlar bu eksiklikleri gidermeye çalışsınlar. Ebetteki okuldan sonra bir yaz mevsiminde sıcaklarda bu iş kolay olmasa gerek ama camilerimiz nezih mekânlardır, klimalarımız vardır. Çocuklarımız gönül birliği içerisinde kursu başarıyla bitirirler inşallah.” ifadelerini kullandı.

Artvin

Artvin’ de cami ve Kur’an kurslarında açılan “Yaz Kur’an Kursları”nda eğitim başladı.

Yaz Kur’an Kursları ile ilgili açıklama yapan İl Müftüsü Mesut Harmancı, “Çocuklarımızı hayat kılavuzumuz Kur’anla buluşturmak, bizim için en güzel örnek olan sevgili Peygamberimizle tanıştırmak, hayata anlam katan milli ve manevi değerlerimizle kuşandırmak için 27 Haziran 26 Ağustos tarihleri itibariyle iki ay sürecek olan Yaz Kur’an Kursları eğitim öğretim sürecine hayırlısıyla ‘Bismillah’ diyerek başladık. Hayırlı bir eğitim öğretim dönemi olmasını rabbimizden niyaz ederim.” dedi.

Kayseri

“Haydi Koş Gel, Camiler Seninle Güzel” şiarıyla 27 Haziran-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan 2022 yılı yaz Kur’an Kursları için Talas İlçe Müftülüğüne bağlı Abdülhamit Han Camii’nde açılış programı düzenlendi.

Programda konuşan İl Müftüsü Yusuf Akkuş, “Öncelikle Kur’an kurslarımıza gelen bütün gençlerimizi tebrik ediyorum. Sizlerle gurur duyuyoruz. Bu kaitatın bir sahibi var. Bizlerde O’nun gönderdiği mektubu okuyacağız. O mektup Kur’an-ı Kerim’dir. Yaz Kur’an kurslarımızda hem oynayacak hem eğlenecek hem de Kur’an-ı Kerim’i öğreneceksiniz. Peygamber Efendimiz (s.a.s.), ‘Kim Kur’an-ı Kerim-i okursa sanki Allah Teala ile konuşmuş gibi olur.’ buyurmuşlardır. O zaman sizler bir an evvel Rabbimizle konuşmak için Kur’an-ı Kerim-i öğreneceksiniz inşallah. Bu yaz kurslarında görev alan bütün hocalarımıza başarılar diliyorum. Yaz Kur’an kurslarımızda hizmet verdiğimiz çocuklarımıza ve gençlerimize başarılar diliyorum. Ailelerine de çocuklarını bizlere emanet ettikleri için teşekkür ediyorum.” dedi.

Talas İlçe Müftüsü Bünyamin Turgut ise “Allah’a şükürler olsun. Bu yıl yine Kur’an kurslarımıza yoğun talep var. Bu yıl sadece Abdülhamit Han Camii Kur’an Kursumuzda 425 öğrencimiz kayıt yaptırdı ve kayıtlarımız devam ediyor. Yaz Kur’an kurslarımızda siz değerli yavrularımızı hem eğlendirerek hem de öğreterek sizlerin güzel bir yaz tatili geçirmenizi sağlayacağız. Sizlere ve sizleri buraya gönderen ailelerinize teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Program sonrası İl Müftülüğü tarafından öğrencilere çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Karaman

Karaman İl Müftülüğüne bağlı İmam-ı Rabbani Camii’nde “Yaz Kur’an Kursu Açılış Programı” gerçekleştirildi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve sinevizyon gösterimi ile başlayan programda konuşan İl Müftüsü Faruk Gürbüz, “Cenabı Allah yaz kurslarını hayırlara vesile kılsın. Camilerimiz sizlerle birlikte çiçek açtı. Sizler hepiniz bizler için birer çiçeksiniz. Velilerimizi de çocukları bu kurslara gönderdiği için tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Kıymetli velilerimiz sizlerden ricamız çocuklarımız kurstan sonra eve geldiklerinde onlara bu gün neler öğrendiğini soralım. Hocalarımızın verdiği ödevleri yapmalarını sağlayalım. Onlara yardımcı olalım. Şimdi hepinize bir hadisi şerifi hatırlatacağım Allah Rasülü şöyle buyuruyor: ‘İnsanlardan öyleleri vardır ki, onlar hayra anahtar, şerre de kilittirler. Öyleleri de vardır ki, şerre anahtar hayra kilittirler’ o zaman sizlere sesleniyorum hepimiz iyiliğe anahtar kötülüğe kilit olacağız. İyi şeylerin önünü açacağız kötü şeylere de engel olacağız. Allah sizlerin hem din eğitiminizde hem de kuran eğitiminde yardımcınız olsun. Programın tertibinde emeği geçen hocalarımıza ve katılımlarından dolayı velilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Program yapılan ikramların ardından sona erdi.

Nevşehir 

Nevşehir il ve ilçe müftülüklerine bağlı tüm Kur’an kurslarında ve camilerde “Yaz Kur’an Kursu” açıldı.

Bu kapsamda İl Müftülüğünce “Yaz Kur’an Kursu Açılış Programı” düzenlendi.

Çeşitli gösterilerin de yer aldığı program sonunda çocuklara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ