Dini Haberlerim

“Cami Planlama ve Tasarımı Projesi” değerlendirme toplantısı yapıldı

“Cami Planlama ve Tasarımı Projesi” değerlendirme toplantısı yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü “Cami Planlama ve Tasarımı Projesi” değerlendirme toplantısı yapıldı.

Camilerin toplumun her kesimine hitap edebilen sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılayabilecek hale gelmesinin hedeflendiği projenin değerlendirme toplantısına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, planlama ve tasarım konusunda pek çok çalışmanın yapıldığını ifade ederek camilerin inşasından kullanıma kadar nasıl verimli hale getirileceğinin çalışıldığını söyledi.

Gazi Üniversitesinin projenin teknik yanıyla ilgili olarak önemli katkılar sağladığını ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, toplantıda bugüne kadar yapılan çalışmaların müzakeresinin yapılacağını belirtti.

Başkan Erbaş, konuşmasında projede görev alan ve destek veren, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gazi Üniversitesi ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yetkililerine teşekkür etti.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ise proje kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmalarla önemli mesafelerin kat edildiğini kaydetti.

Proje kapsamında camilerin yapılacağı yerin ihtiyacına göre Kur’an kursu, aile ve dini rehberlik bürosu, kütüphane, gençlik merkezi, çocuk oyun alanı, çok amaçlı salon, sergi salonu, sanat atölyesi, spor alanı, aşevi, taziye evi gibi bölümler de bulunacak. Engelliler, kadınlar ve yaşlıların erişimini kolaylaştıracak şekilde planlanacak olan camilerde kadınlar için abdesthane ve çocuk bakım mekânları da yapılacak. Proje kapsamında camiler Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin yanı sıra modern mimariden örneklerle tasarlanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, TOKİ Başkan Yardımcısı Ömer Bulut ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı’nın yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Gazi Üniversitesi’nden temsilciler ve akademisyenler katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ