Dini Haberlerim

Beylikdüzü Hz. Ebu Bekir Camii ve Külliyesi Açıldı

Beylikdüzü Hz. Ebu Bekir Camii ve Külliyesi Açıldı

Beylikdüzü Hz. Ebu Bekir Camii ve Külliyesi’nin açılış töreninde konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, “Önemli olan caminin içini insanlarla dolu hale getirmek, orada gönülleri buluşturmak, kalpleri cem etmek ve gönül bütünlüğü içerisinde aynı Rabbe secde etmenin heyecanını ve coşkusunu birlikte soluklamaktır” dedi.

Beylikdüzü Müftülüğü’nce 2007 yılında vatandaşların katkısıyla yapımına başlanan Hz. Ebu Bekir Camii ve Külliyesi tamamlanmasının ardından bugün gerçekleştirilen törenle açıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan İstanbul Müftüsü Yılmaz, Allah’ın insanları yeryüzünü imar için yarattığını söyledi. Yılmaz, “Cami merkezli bir medeniyetin mensuplarıyız. Allah bizleri yeryüzünü imar için yarattı. Ama en büyük imar gönüllerin, kalplerin imarıdır. Kabe’nin de varlığının hikmeti insan gönlüne girebilmektir. Önemli olan caminin içini insanlarla dolu hale getirmek, orada gönülleri buluşturmak, kalpleri cem etmek ve gönül bütünlüğü içerisinde aynı Rabbe secde etmenin heyecanını ve coşkusunu birlikte soluklamaktır. Asr-ı saadette hayatın merkezinde cami vardı. Cami; namaz kılınan aynı zamanda mektep olarak kullanılan, Medine site devletinin sorunlarının çözüldüğü, sosyal hayatın merkezi olan bir yerdi. Asr-ı Saadet’teki bu cami olgusu, 14 asırlık İslam medeniyeti boyunca bizim cami merkezli bir medeniyet oluşturmamıza vesile olmuştur. Anadolu, Balkanlar ve Orta Asya’daki şehirlerimiz hep cami merkezli olmuştur” dedi. 

Camiler günümüzde yüksek binaların çevrelediği şehirlerde insanların nefes alma yeri olması gerektiğini belirten Yılmaz, “Bu camimiz de bunun en güzel misalidir. Camiler kadınların, gençlerin, çocukların nefes alacağı, sohbet edecekleri yerler olmalıdır ve o mekanda yeni dostlar bulabilmelidirler. Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından camilerin fonksiyonelliği ile ilgili atılan adım çok önemlidir. İnşallah bu çalışmanın gerisinin gelmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.  

DİB Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Haydar Bekiroğlu ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Hz. Ebu Bekir Camimiz şehrin birçok ihtiyacını karşılayacak külliye modelinde. Gençlere hitap eden, çocuklarımıza kapılarını açan, kadınlarımızın ibadet ve abdest yerlerinin temiz ve nezih olduğu, engelli insanlarımızın erişebildikleri, kütüphanesi ve okuma salonlarıyla ibadetin yanı sıra ilim ve hikmetle donanabildikleri fiziki mekanların sunulduğu bu tür camilerin Türkiye’nin her yerinde artması çok önemli. Diyanet İşleri Başkanlığımız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile gerek şehirlerin imar planları yapılırken gerek camilerin demografik açıdan doğru yerlerde konumlandırılması, gerek camilerin İslam düşünce ve medeniyetin izlerini taşıyan bir estetik içerisinde yapılması, gerek camilerin fonksiyonlarının bütün bu hizmetleri sunacak şekilde planlanması noktasında çok kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Arzumuz o dur ki, ülkemizin her yerinde camilerimiz estetik olsun, sanata ve kültüre değer verilsin; temizlik, nezaket ve zarafetle mümin insanlar camide tanışsın istiyoruz. İnşallah sene sonuna kadar camilerimizin kaç kişilik olacağına, mimarisinde nelere dikkat edileceğine, hangi fonksiyonlar bulunacağına dair standartları belirleyeceğiz.” 

Konuşmalar sonrası Cuma namazı kılındı ve vatandaşlara lokma dağıtıldı. Törene ayrıca Beylikdüzü Kaymakamı Mehmet Okur, Beylikdüzü Müftüsü Mehmet Muslu, Beylidüzü Belediyesi Meclis Üyesi Ömer Şatır da katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ