Dini Haberlerim

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’tan Diyanet Fetva Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’tan Diyanet Fetva Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen, kendisine bağlı kurumların 2018 yılı bütçeleri üzerinde hükümet adına söz aldı. Yöneltilen sorulara da cevap veren Işık, Diyanetin konumunun iyi bilinmesi gerektiğini kaydederek şunları söyledi:

“Diyanet dini konularda fetvalar verir. Bunlar, insanlar için, kendi içlerinde kabul veya reddedeceği, özgür iradeleriyle uyup uymayacağı konusundaki kararlardır, bunun anayasal düzenle uzaktan yakından alakası yoktur. Türkiye’de bir Medeni Kanun var ve Medeni Kanun yürürlüktedir.

Diyanet’in fetvasına ‘Anayasaya uygun mu?’ diye bakılmaz

Diyanet İşleri Başkanlığının verdiği fetvalara biz ‘anayasaya uygun mu, değil mi?’ diye bakmayız, ‘Dinin temel hükümlerine uygun mu, değil mi?’ diye bakarız. Çünkü bu, Diyanet İşlerinin verdiği fetvalar, bireyin kendi özgür dini inanç alanındaki fetvalardır. Yoksa kamu düzenine yönelik, kamu düzenini ilgilendiren fetvaları Diyanet İşleri, Din İşleri Yüksek Kurulu vermiyor. Biraz bu noktada, sizin, özellikle Din İşleri Yüksek Kurulunun verdiği kararlara insanların hür iradeleriyle katılıp katılmama noktasındaki fetvalar gözüyle bakmanızı salık veririm.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ