Dini Haberlerim

Balkanların En Büyük Cami Yapımı Hızla Devam Ediyor

Balkanların En Büyük Cami Yapımı Hızla Devam Ediyor

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Arnavutluk’un başkenti Tiran’da inşasına başlanan ve Balkanlar’ın en büyük camisi olma özelliğini taşıyan Namazgah Camisinin inşaatı, hayırsever Türk halkının yardımlarıyla sürüyor.

Temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 2015 yılında atılan ve başkent Tiran semalarında hızla yükselen caminin kaba inşaatı tamamlanırken, 2018 sonunda ibadete açılması bekleniyor.

Caminin tamamlanan 4 minaresi ve şerefeleri bölgenin görünümünü şimdiden farklı bir atmosfere dönüştürmüş durumda. Cami garajlarında ve kültür merkezinde ise hem mekanik hem izolasyon çalışmaları devam ediyor. Kurşun ve taş kaplama işleri büyük oranda tamamlanırken, elektrik tesisatı işleri sürüyor.

 

Cami inşaatı 2018 yılı sonunda tamamlanacak

Türkiye’nin Tiran Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği Koordinatörü Yasin Şengül, cami inşaatının 2018 yılının sonlarına doğru bitmesi için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü, caminin tamamlandığında “Balkanların en büyük camisi olacağını” vurguladı.

Başkent Tiran’da halk arasında Namazgah olanak bilinen bölgede 10 dönüm arazi üzerine inşa edilen caminin yaklaşık 5 bin kişilik cemaat kapasitesi bulunduğunu ve dış alanıyla camide 10 bin kişinin namaz kılabileceğini belirten Şengül, caminin bölge halkı için “100 yıl öncesine dayanan bir rüya” olduğunu ifade etti.

 

“Türkiye’den Arnavut kardeşlerimize hediye”

Cami inşaatı için 1990’lı yıllardan itibaren girişimler olduğuna ancak bunun 2015 yılında caminin temelinin atılmasıyla gerçekleştiğine işaret eden Şengül, “Arnavutluk’ta, Osmanlı mimarisiyle günümüz inşaat teknolojisini birleştirerek bu yapılan inşaatı inşallah biz Türkiye olarak Arnavut kardeşlerimize hediye etmiş olacağız” diye konuştu.

Şengül, inşaatına Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından başlanan caminin, Türkiye’den hayırseverlerin katkılarıyla yapıldığına işaret etti.

Namazgah Camisi’nin külliyesinde çalışma odaları, kütüphane, kültür merkezi, otopark, Kur’an kursu, sergi salonu, yemekhane ve konferans salonu da bulunuyor. Caminin yanına ayrıca “Birlikte Yaşam Müzesi” adını taşıyacak bir müze de inşa edilecek.

 

Camiler kapatılmıştı

Arnavutluk’ta 1950’li yıllarda 100 bin civarında nüfusa sahip Tiran’da yaklaşık 40 cami bulunuyordu.

Ülkede 1967 yılında, dönemin komünist rejimi tarafından dinin yasaklanmasıyla tüm camiler kapatılmış, bunların büyük çoğunluğu yıkılmış, bir kısmı depoya, kültür evine ya da müzeye dönüştürülmüştü.

Nüfusu bugün 1 milyonu aşan Tiran’da yaklaşık 18 cami bulunuyor. Ancak şehirdeki Müslümanlar, yeterli cami olmaması nedeniyle cuma ve bayram namazlarını, sokaklarda ve meydanlarda kılmak zorunda kalıyor.

Arnavutluk’ta yaşayan yaklaşık 3 milyon insanın yarısından fazlasını Müslümanlar oluşturuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ