Dini Haberlerim

Bahçelievler’de Cami Gençlik Buluşması

Bahçelievler’de Cami Gençlik Buluşması

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz Diyanet İşleri Başkanlığı’nca başlatılan Cami-Gençlik Buluşması etkinlikleri kapsamında, Şirinevler Ulu Camii’nde gençlerle sabah namazında buluştu.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul Müftü Yardımcısı Veysel Işıldar, Bahçelievler Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, Şirinevler Ulu Camii’nde gençlerle sabah namazında buluştu. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve tesbihatın yapıldığı buluşmada, dualar edildi.

İstanbul’da her hafta bir ilçede gençlerle sabah namazında buluştuklarını belirten Yılmaz, “Gençler bizim geleceğimiz ve hazinemizdir. Milletimizin hazinesi olan gençlerimizle beraber olmak demek ilahi emanetin tevarüs etmesi demektir. Sabah namazı buluşmalarının bir milletin uyanışında ne kadar önemli olduğunu 50 yıl önce sabah namazı buluşmaları gerçekleştiren büyüklerimizden öğrendik. 50 yıl önce İstanbul ve Anadolu’nun muhtelif yerlerinde Mehmet Şevket Eygi, gençlerle sabah namazı buluşmaları gerçekleştirirdi. O gün sabah namazı buluşmalarında mabetleri dolduran gençler, bugün Türkiye’yi yönetiyorlar. İnşallah bu sabah namazı buluşmalarında mabetlere koşan evlatlarımız ve kardeşlerimiz 20-30 sene sonrasının Türkiye’sinin yöneticileri olacaklar. Bu bakımdan onlarla birlikte sabah namazında aynı secdeye baş koymak ve aynı dua için elleri kaldırmak anlamlı ve önemlidir” dedi.

Gençlerin güzel hedeflere yöneltilmesinin önemine vurgu yapan Yılmaz, “Sevgili Peygamberimiz (SAV) kıyamet gününün dehşetini anlattığı hadislerinde, hiçbir gölgenin bulunmadığı ve sadece Allah’ın arşının olduğu günde 7 sınıf insanın arşın gölgesinde gölgeleneceğini söylüyor. Bunlardan birinin de Allah’a ibadette neşe bulan, Allah’a ibadetle yetişen genç olduğunu anlatıyor. Genç insanda adanmışlık duygusunun, arkadaşı için fedakârlık yapabilecek düzeye yatkın olduğu, hatta biraz da maceraya düşkün olduğu bilinen bir şeydir. İşte o adanmışlığa ve maceraya yatkın olan gençlerin güzel hedeflere yönelmesi, yöneltilmesi ve sahip çıkılması önemlidir. Bunun farkında olan ecdadımız tarafından ikinci asırdan bu yana kurulan fütüvvet teşkilatının amacı gençleri fedakâr duygularıyla hayra ve iyiye teşvik etmek, meslek sahibi yapmaktır. Gençlerimiz hayatın, dünya hayatından ibaret olmadığını bilmelidir. İkinci bir hayata inanan insanlar elbette ki daha fedakâr olur. O yüzden gençlerimiz değerleri, inancı, kitabı, bayrağı ve vatanı adına fedakârlığı ve serdengeçtiliği çok daha kolay gerçekleştirebilir” diye konuştu.

Program sonrası cemaate çorba ikram edildi.

08.04.2018

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ