Dini Haberlerim

Bağımsız Diyanet Sen’den Diyanet’in 94. kuruluş yıldönümünü mesajı

Bağımsız Diyanet Sen’den Diyanet’in 94. kuruluş yıldönümünü mesajı

ağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin Diyanet İşleri Başkanlığının Kuruluşunun 94. Yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin mesajında;

Diyanet İşleri Başkanlığımız kuruluşu olan 3 Mart 1924 tarihinden bu güne kadar geçen 94 yıllık süre içerisinde Devletin her zaman önemli kurumu olmuştur.

Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluşundan bu güne kadar sayısız hizmete imza atmış, vatan bütünlüğü, milletimizin birlik, beraberlik ve huzuru noktasında sağlamış olduğu önemli katkıların yanında ayrıca yurtiçi ve yurtdışında kendisinden beklenilen bütün güzel çalışmaların öncüsü olduğunu, 3 Mart 1924 tarihinde Şer’iye ve Evkaf Vekâleti kaldırılarak yerine, 429 sayılı Kanunla, Başvekâlet bütçesine dâhil ve Başvekâlete bağlı Diyanet İşleri Reisliği, bugünkü adıyla Diyanet İşleri Başkanlığı, İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek üzere verilen görevi en iyi şekilde yapma gayreti içeresinde olduğunu ifade etti.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI BİRÇOK ÜLKEYE HİZMET GÖTÜREN ULUSLARARASI KURUMDUR.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin açıklamasına şöyle devam etti;

Bu gün Diyanet İşleri Başkanlığı uluslar arası bir kurumdur,  29’dan fazla ülkede 50’den fazla temsilciliği , engelsiz camii projesi, e-mobil uygulamaları, Diyanet Aylık Dergisi, Diyanet Çocuk Dergisi, Diyanet Avrupa, Diyanet İlmi Dergisi olmak üzere dört tane süreli ve Diyanet Çocuk dergisi görme engelli çocuklar için Braille alfabesiyle basılması, İl ve İlçe müftülükleri bünyesinde dini bilgi açısından rehberlik etmek, dinin aileye verdiği değeri anlatmak ve kendi aile değerlerimizin yaşatılmasını sağlamak, yanlış dini anlayışları gidermek üzere  oluşturulan Aile İrşat büroları,2012 yılından itibaren Diyanet TV ile yurt içi ve yurt dışındaki vatandaşlarımıza engellilere hizmet götürme noktasından bir seferberlik ilan ederek çalışan diyanet personeli övgüyü fazlasıyla hak etmektedir.

PERSONELİN BEKLENTİLERİNE ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ

Sayılamayacak kadar başarılara imza atan personelin beklentilerine de cevap verilmesi, Hac ve Umre organizasyonlarında gelen talepler değerlendirilmeli, milletvekiline tanınan hac kontenjan hakkı, basın mensubuna, belli bölgelerde görev yapan fahri din görevlilerine tanınan hak, diyanet personeline de kurum çalışanı olarak tanınmalıdır.

Ayrıca personeli mağdur eden ve yönetmelikleri yanlış yorumlayarak yanlışta ısrar eden anlayıştan vazgeçilmeli, çalışanları umutsuzluğa sevk eden bu sorunların biran önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Sayısız başarılara imza atan personelin beklentilerine çözüm üretilmesini, sosyal taraflarla istişare ortamları oluşturulmasını beklemekteyiz.

EK GÖSTERGE SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Camiamızda, Genel İdari Hizmetler Sınıfında görev yapan üniversite mezunları, Din Hizmetleri Sınıfında yer alan İlahiyat Fakültesi mezunlarına verilen 3000 ek göstergenin üniversitenin diğer bölümlerini bitirmiş personele de verilmesini istemektedir. 4 Yıllık herhangi bir üniversiteden mezun olan bu personelin 3000 ek gösterge talebi hakkıdır, bu yönünde gerekli mevzuat çalışması yapılmalıdır.

SÖZLÜ SINAVLAR GÖRÜNTÜLÜ VE SESLİ KAYIT ALTINA ALINMALIDIR.

Sözlü sınavlarda yapılan haksızlıkların önüne geçilmesi için Bağımsız Diyanet-Sen olarak 2011 yılında Başkanlığa sunmuş olduğumuz çözüm önerilerinin dikkate alınmasını, hukuk devleti ilkesinin temini açısından; mülakat sınavlarının tamamının görüntülü kayıt cihazlarıyla kayıt altına alınması talebimizi yineliyoruz.

 

İLK DEFA MÜEZZİN OLARAK ATANANLARIN İMAMLIĞA ATANMA TALEPLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Diyanet İşleri Başkanlığına ilk ataması müezzin-kayyım kadrosuna yapılan ve halen bu kadrolarda çalışan personelden imam-hatip kadrolarına atanma şartlarını taşıyıp bu kadrolara geçmek isteyenlerin talepleri “Diyanet İşleri Başkanlığı bu mağduriyeti Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Eşdeğer kadrolar başlıklı 44 üncü maddesinin “ atanılacak kadronun şartlarını taşımak kaydıyla ilgili mevzuatında belirtilen diğer şartlar aranmaksızın sınavsız atama yapılabilir.” “ hükmü gereğince değerlendirilmesini bekliyoruz.” dedi.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin açıklamasını şöyle tamamladır;

 

Bağımsız Diyanet sen olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kuruluşunun 94. yıldönümünü kutlar, tüm camiamıza ve insanlığa hayırlar getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ederim” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ