Dini Haberlerim

Aşıların içinde neler var? İşte Açıklanmayan Gerçekler !

Aşıların içinde neler var? İşte Açıklanmayan Gerçekler !

Genellikle ABD ve Avrupa’dan ithal edilen aşılara yönelik farkındalıklar artarak devam ettikçe ‘aşı lobisi’ni bir telaş sardı. Medyada çocuk aşılarına yönelik propagandalar giderek artarken içeriğindeki maddelere hiç değinilmemesi dikkat çekiyor. İçeriğindeki ‘zehirli’ maddeler vatandaşı kaygılandırırken Batı ağzıyla konuşan medyatik isimler “aşı vurulmayan çocukların aşılı çocukları da tehdit ettiği” korkusu yaymaya çalışıyor. Bu söylemler ise “Aşılar, olanları olmayanlardan korumuyorsa ne işe yarıyor” yorumlarına neden olurken vatandaşlar yerli aşıların yapılmasını istiyor. Peki Batı menşeili aşıların içerisinde çocuklarımızı tehdit eden maddeler neler?

50’li yılların başında Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmakta olan dört aşı vardı; difteri, tetanos, boğmaca ve çiçek aşısı. Çocuklar iki yaşına gelene kadar bu dört aşıdan her vizitede üç aşıyı geçmeyecek şekilde toplam on üç doz aşılanıyorlardı.

80’lerin ortalarına gelindiğinde aşıların sayısı yediye çıktı; difteri, tetanos, boğmaca, kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve çocuk felci. Çocuklar iki yaşına gelene kadar bu yedi aşıdan her vizitede dört aşıyı geçmeyecek şekilde on beş doz aşılanmaya başladılar.

80’lerin ortasından beri bu listeye yeni aşılar ilave edildi.

Günümüzde çocuklar iki yaşına kadar bir vizitede sekiz aşıya kadar olacak şekilde on dört farklı aşıdan toplam otuz yedi doz aşılanıyorlar!

Amerika’da dünyanın tüm ülkelerinden daha fazla aşı öneriliyor. CDC (Centers for Disease Control and Prevention – Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) altı yaşına kadar on dört aşıdan kırk sekiz doz, on sekiz yaşına kadarsa on altı aşıdan altmış dokuz doz aşı öneriyor. CDC ayrıca altı aylıktan ölünceye kadar her yıl grip aşısı yaptırılmasını da tavsiye ediyor.

Çocuklarımıza ve yetişkinlerimize önerilen aşıların sayısındaki bu dramatik artış nereden kaynaklanıyor?

Kaliforniya’da ortaya çıkan ve basın tarafından aşırı derecede abartılan boğmaca salgını gibi ender olarak görülen mahalli salgınlar haricinde aşılama listesine dâhil edilmiş hastalıklar, yirmi birinci yüzyılın Amerika’sında oldukça istikrarlı seyrediyor.

The Vaccine Book (Aşı Kitabı) yazarı Dr. Robert Sears’e göre ABD’de 2007 yılında aşılama listesine dâhil edilmiş hastalıkların çocukluk döneminde ortaya çıkış sıklıkları şöyle:

Pnömokok – yılda yaklaşık on bin vaka
Difteri – yılda beş vaka, bazı yıllar hiç vaka yok
Tetanos – beş yaşın altındaki çocuklarda yılda bir vaka
Boğmaca – yılda yaklaşık on bin vaka
Hepatit B – bir yaşındakilerde otuz, bir ila beş yaş arasındakilerde otuz vaka
Rotavirus – beş yüz bin vaka, elli bin hastaneye sevk, yirmi ila yetmiş ölüm vakası
Çocuk felci – 1985’ten beri hiç vaka yok
Kızamık – yılda elli ila yüz vaka
Kızamıkçık – yılda iki yüz elli vaka
Kabakulak – yılda iki yüz elli vaka
Suçiçeği – yılda elli bin vaka
Hepatit A – çoğunlukla beş ila on dört yaş arası çocuklarda olmak üzere yılda on bin vaka
Grip – milyonlarca vaka
Menenjit – yılda yaklaşık üç bin vaka

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ