Dini Haberlerim

ARTVİN VALİLİĞİ “HAYATA DOKUNUN” PROJESİ

ARTVİN VALİLİĞİ “HAYATA DOKUNUN” PROJESİ

Artvin Valiliği Proje Ofisi tarafından yürütülen “Hayata Dokunun” projesi kapsamında öncelikle İlkyardım Yönetmeliği doğrultusunda; toplumsal İlkyardım bilinci oluşturulması, standart ilkyardımın yaygınlaşmasının sağlanması ve yanlış müdahaleler sonrasında meydana gelen sakatlanma ve ölümlerin azaltılması için 43 merkez köy muhtarları, 44 imam hatip ve 23 öğrenci servis şoförlerine sertifikalı İlk yardım eğitimi verildi.

İlk etap da 14-15 Kasım tarihlerinde Merkez köy imam hatiplerine iki günlük İlk yardım eğitimi düzenlenmiş olup 38 kişi katılım sağlamış ve katılım belgesi almaya hak kazanmıştır. 2 günlük eğitimde; Temel Yaşam Desteği, Hasta Yaralı ve Olay Yerinin Değerlendirilmesi, Kanamalar, Yaralanmalar, Yanık – Sıcak Çarpması – Donmalar, Zehirlenmeler, Hayvan Isırmaları, Boğulmalar, Göze – Kulağa – Buruna Yabancı Cisim Kaçması gibi Temel İlkyardım Uygulamalarının teorik derslerin yanı sıra solunumu ve kalbi durmuş hasta/yaralılara suni solunum ve dış kalp masajı uygulaması, kırık – çıkık – burkulmalarda ilkyardım, hasta taşıma teknikleri vb. uygulamalar ve sınav yapıldı.

Eğitim sonunda başarılı olan kursiyerlere Valilik Çoruh Toplantı Salonunda düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Törene Vali Ömer Doğanay, İl Müftülüğü Müftü Vekili Muhammed Aydın, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Mehmet Şeker, Artvin Devlet Hastanesi Başhekimi İbrahim Düzcan, İl Planlama Müdürü Yılmaz Olgun, Artvin Valiliği Proje Ofisi Personellerinden Züleyha Soybek Sancaktaroğlu, Zuhal Tuğçe Yazıcı, Saliha Özkul Özdemir ile Artvin merkez köy imamları katıldı.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, burada yaptığı konuşmada, din görevlilerinin vatandaşa en yakın kamu görevlilerinin başında gelmesinden dolayı eğitim verildiğini söyledi.

Kazalarda ilk yardımın hayat kurtardığına dikkat çeken Doğanay,” Ülkemizde yapılan bir istatistiğe göre nüfusumuz yaklaşık 80 milyon bir yıl içerisinde acile giden insan sayımız ise 90 milyon. Bu rakamlar çok önemli. Eğer ilk yardım tatbik edilebilse veriler gösteriyor ki  % 50 hayat kurtuluyor. İlk müdahaledeki ilk yarım saate tıpta altın saat diyorlar. İşte burada bu ilk yardımı bilen kişi o altın saatin sahibidir. İnşallah burada aldığınız eğitimlerle güzel şeylere vesile olursunuz,  zaten vazifeniz normalde insanların ebedi hayatını kurtarmak üzerinedir. Bir vazife daha eklendi size bundan sonra insanların dünya hayatının kurtulmasına da sizler vesile olacaksınız” dedi.

Kaynak : Dini Haberlerim

Haberlerimizi Facebook Grubumuzdan Takip Edebilirsiniz : Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ