ADRB personeli eğitim semineri Ankara’da başladı

ADRB personeli eğitim semineri Ankara’da başladı


Ailenin kurulması, korunması ve güçlendirilmesini hedefleyen aile ve dini rehberlik büroları çalışanları için Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığı tarafından 29 Nisan-03 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek hizmet içi eğitim semineri Ankara’da başladı.

Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Dr. Elif Arslan selamlama konuşması ile başlayan program, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burhan İşliyen’in açılış konuşmaları ile devam etti.

Doç. Dr. Burhan İşliyen, “Aile birlik ve beraberliğinin altını çizerken, din görevlilerinin aile çalışmalarında aktif görev almalarının toplum açısından çok önemli olduğunu” ifade etti. Doç. Dr. İşliyen konuşmasının devamında aileyi her ferdiyle bir bütün olarak değerlendiren, bu kapsamda babalara yönelik de çalışmalar yürüten Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığı çalışanlarına ve sahada aile çalışmalarını yürüten Aile ve Dini Rehberlik bürosu üyelerine çalışmaların önemini vurgulayarak teşekkür etti.

Açılış oturumunun ardından kürsüye gelen Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi,  “Din konusunda toplumu sahih ve doğru bilgi ile aydınlatmak, bütün siyasî görüş ve düşüncelerin dışında kalarak milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi sağlamak şeklinde kanuni ve anayasal bir sorumluluğumuz olduğunu” hatırlattı.

Dr. Kondi, “Aile ve Dini Rehberlik bürolarında çalışan görevlilerimizin, ailenin kurulması, korunması ve güçlendirilmesi hususunda toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla manevi danışmanlık ve dini rehberlik hizmetlerinin etkinlik ve verimliliğini artırmamız gerektiğini vurguladı. Ailenin toplumun kilit taşı ve mayası olduğunu, aile bozulunca toplumun bozulacağına” dikkat çekti.

Aile ve Dini rehberlik bürolarında görevli 161 personelin katıldığı hizmetiçi eğitim, aile içi şiddetin önlenmesi, kadına şiddet, çocuk ihmal ve istismarı, aile hukuku, aile sorunlarının çözümünde manevi danışmanlık, özel gereksinimi olan çocuklara dönük manevi danışmanlık hizmetleri olmak üzere birçok önemli konuyu kapsıyor. Beş gün sürecek olan eğitimde hem sahada çalışan din görevlilerinin sıklıkla karşılaştıkları sorunları alanında uzman kişilerden dinlemeleri hem de kendi bilgi ve tecrübelerini diğer din görevlileri ile paylaşmaları amaçlanıyor.

Editör: Ömer Ceylan

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ