Adalet hizmetlerinde kullanılan 5 taşınabilir uygulamaya ilgi büyük

Adalet Bakanlığı, teknolojinin imkanlarını kullanarak vatandaşların adalet hizmetlerine erişimini kolaylaştıracak çalışmalara imza atıyor. Adalet …

Adalet hizmetlerinde kullanılan 5 taşınabilir uygulamaya ilgi büyük

Adalet Bakanlığı, teknolojinin imkanlarını kullanarak vatandaşların adalet hizmetlerine erişimini kolaylaştıracak çalışmalara imza atıyor. Adalet Bakanlığı, geliştirdiği “Celse Mobil” uygulamasını App Store ve Google Play Store üzerinden fiyatsız olarak avukatların hizmetine sundu.

Celse Taşınabilir uygulaması ile avukatlar, yargı ünitelerinde bulunan vekili oldukları davaların duruşma bilgilerine aylık, günlük ve anlık olarak ulaşabiliyor. Uygulama ile duruşma hakimi ile ilgili müsaade bilgileri, ajanda özelliği ile aylık duruşma takvimi, avukatların duruşmasının bulunduğu yargı ünitesinin o gün bulunan duruşma bilgileri, mahkemelerin duruşma listesindeki duruşmalardan hangilerinin tamamlandığı bilgisi, o an hangi duruşmanın devam etmekte olduğu ve sıra bekleyen duruşmalar takip edilebiliyor.

Ayrıyeten avukatların kendi duruşmalarının ne kadar müddet sonra başlayacağı bilgisi, mazeret bildirimi gönderebilme, evrak kapak bilgilerini ve evraklarını görüntüleyebilme, müsaade verdikleri takdirde belge safahatine ait bildirimlere ulaşabilme ve tekrar uygulama üzerinden e-duruşmaya iştirak sağlayabilme üzere birçok hizmete telefon üzerinden ulaşılabiliyor.

E-Adalet Vatandaş Taşınabilir uygulaması

Bakanlık tarafından geliştirilen bir öbür taşınabilir uygulama da “e-Adalet Vatandaş Mobil” uygulaması. App Store ve Google Play Store üzerinden fiyatsız olarak indirilen uygulama ile vatandaşlar artık vakit ve yerden bağımsız bir biçimde isimli ve idari yargıda yer alan evrakları hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Ayrıyeten belge bilgileri ile devam eden davaların takibi de yeniden uygulama üzerinden yapılabiliyor.

Uzlaştırmacılara özel e-Uzlaştırıcı Taşınabilir uygulaması

Uyuşmazlıklarda alternatif tahlil usulleri üzerinde çalışan Adalet Bakanlığı, uzlaştırmacılara yönelik olarak da “e-Uzlaştırmacı Mobil” uygulaması geliştirdi. Uygulama sayesinde uzlaştırmacılar kendilerine atanan belgeyi kabul/red süreci yapabiliyor, belge atandığında bildirim alabiliyor, belge kapak bilgileri, taraf bilgileri ve kabul ettikleri evrakları görüntüleme süreci ile birlikte evrakları taşınabilir aygıtlarına indirebiliyor. Test çalışmaları devam eden uygulamada yapılacak her yeni versiyon yüklemesinde taşınabilir uygulama ile portal üzerinden yapılan süreç ve hizmetler entegre olacak halde güncelleme yapılıyor.

Adalet Bakanlığının geliştirdiği bir başka uygulama da “e-Arabulucu Mobil” uygulaması. E-Arabulucu Taşınabilir uygulaması, öbür uygulamalar üzere App Store ve Google Play Store üzerinden fiyatsız olarak arabulucuların hizmetine sunuldu. Arabulucular, uygulamada belgelerini denetim edebiliyor, evrak kabul-red süreci yapabiliyor ve kendilerine belge atandığında bildirim alabiliyor. Belge kapak bilgileri, taraf bilgileri ile kabul ettikleri evraklardaki evrakları görüntüleme sürecini yapabiliyor.

Bakanlığın eksperlere yönelik hazırladığı “e-Bilirkişi Mobil” uygulaması tekrar dijital platformlar üzerinden fiyatsız olarak indirilebiliyor. Uygulama ile uzmanlar evrak atandığında bildirim alıyor, belge kapak bilgileri, taraf bilgileri ve kabul ettikleri evrakları görüntüleme süreci ile birlikte evrakları taşınabilir aygıtlarına indirebiliyor.

E-Devlet üzerinden 26 başlıkta hizmet sunuluyor

Kamu hizmetlerinin sunumunda kalite ve aktifliğin artırılması için oluşturulan e-Devlet uygulaması kapsamında Adalet Bakanlığı bugüne kadar toplam 26 başlıkta hizmet sunuyor.

KAYNAK: İHA
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ