Dini Haberlerim

43 Hafız Kur’an-ı Kerim’i Gönüllerine Yazdı !

43 Hafız Kur’an-ı Kerim’i Gönüllerine Yazdı !

Bayburt İl Müftülüğü kız ve erkek Kur’an kurslarında hafızlığını tamamlayan 43 öğrenci için hafızlık icazet merasimi düzenledi.

Bayburt Kapalı Spor Salonunda düzenlenen ve halkımızın yoğun ilgi gösterdiği icazet merasimine; Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Bayburt Milletvekili Fetani Battal, Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazn Muslu, İl Müftüsü Hasan Başoğlu, Garnizon Komutanı Albay Davut Balibaşa, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Aydıntepe Kaymakamı Mustafa Akın, Demirözü Kaymakamı Ömer Çoşkun, Kamu Kurum Amirleri, STK temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

İstiklal Marşı ve hafız öğrencilerden Abdulmüttalip Gülsün’ün Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan Program müftülüğümüz İlahi Korosunun seslendirdiği ilahiler, sala dinletisi ve açılış konuşmaları ile devam etti.

“Hafızlık, Kur’an-ı Kerim-i akla ve kalbe yerleştirmektir”

Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Hasan Başoğlu: “Kalplerini Kur’an ile ziynetlendiren hafızlarımızı can-ı gönülden kutluyorum. Anne-babalarınızı tebrik ediyorum. Hocalarınıza teşekkür ediyorum”.

Hamdolsun ülkemizde Kur’an-ı Kerim’i okuma azmi ve heyecanı her gün artmaktadır. Bir zamanlar yanlış ve akıl dışı uygulamalarla Kur’an öğrenimine sekte vurulmaya çalışılsa da, günümüzde 4 yaşından son nefesimize kadar Kur’an öğrenmeye hiçbir engel kalmamıştır. Kur’an-ı Kerim okullarımızda seçmeli ders olarak okutulmaktadır. Bundan dolayı, katkısı olan devlet büyüklerimize, halkımıza ve bu alanda çalışan personelimize teşekkür ediyor,  gayretlerinin bereketli, başarılarının daim olmasını diliyorum.

Kıymetli hafız ve hafize kardeşlerim! Ezberlediğiniz, kalbinize nakşettiğiniz Kur’an-ı Kerim’in hayat veren mesajlarını anlamaya çalışacaksınız. O’nun üstün hakikatlerini öğrendikçe, onun ahlakıyla ve ahkâmıyla hayatınızı güzelleştireceksiniz. Kur’an’ı yaşayarak topluma örnek olacaksınız. Hafızlık bir kitabı öylesine ezberlemek değildir. Kur’an-ı Kerim-i akla ve kalbe yerleştirmek, hayata ve ahlaka kılavuz yapmak, anlayarak aydınlattığı yoldan yürümektir. Hıfzınızı asla unutmayacaksınız. Sahip olduğunuz bu hazineyi kaybetmeyeceksiniz. Hafızlık büyük bir nimettir. Her nimetin şükrü kendi cinsinden eda edilir. Hafızlığın şükrü, onu unutmamak, yaşamak ve hayatı onunla güzelleştirmektir.

Ya Rabbi, bu güzel coğrafyada ezanlarla, bayrakla, tevhid ve tekbirlerle yaşamayı; iman, İslam ve Kur’an’la payidar olmayı aziz milletimize nasip eyle.” Dedi.

İl Müftüsü Hasan Başoğlu’nun ardından kürsüyü teşrif eden Bayburt Milletvekili Fetani Battal, Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan ve Belediye Başkanı Mete Memiş Kur’an-ı Kerim’i okuma, anlama ve Kur’an-ı Kerim’in ahkamıyla hayata yön vermenin ehemmiyetine değinen konuşmalarının ardından,  hafızlıklarını tamamlayan öğrencileri tebrik ederek, ailelerine ve hocalarına teşekkür ettiler.

“Kur’an öğrenmenin ve öğretmenin yasak olduğu zamanlardan; teşvik edildiği zamanlara geldik.”

İcazet merasiminde kürsüyü teşrif eden Strateji ve Bütçe Başkanı Sayın Naci Ağbal “Kur’an öğrenmenin ve öğretmenin yasak olduğu zamanlardan; teşvik edildiği zamanlara gedik. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eğitim ve öğretime verdiği büyük destek sayesinde bugün burada bu evlatlarımızın icazet merasimindeyiz. Ben hepsini tebrik ediyorum. Ailelerine ve hocalarına teşekkür ediyorum.

            “Kur’an’ın rahmetinden uzak kalmış hane ve gönüller, manen çöküntü içerisindedir”

İcazet merasiminde konuşma yapan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu: “Değerli Kardeşlerim! Hicretin İlk yıllarında Kur’an-ı Kerim hepimizin bildiği gibi mescitte başladı. Sadece Medine’de Mescidi Nebevi’nin dışında 30 mescidin Kur’an eğitimi verdiğini biliyoruz. Kur’an Muallimlerimizin bazıları evlerini bu işe tahsis ettiler. Zamanla İslam coğrafyası genişledikçe Kur’an ilminin verildiği bazı merkezler ihdas edildi. Dârülkurrâ,   dârülhuffaz,  darül Hadis gibi özellikle hem Kur’an-ı Kerim’in öğretildiği hem de Peygamber Efendimizin hadisi şeriflerinin talim edildiği merkezlerde bu eğitim faaliyetleri devam etti.

Ünlü Kıraat ve Hadis Âlimi İbnü’l Cezeri’nin Sultan Yıldırım Bayezid zamanında Bursa’ya gelmesi ile beraber Anadolu’da özellikle İstanbul’da Bursa’da kıraat ilmi süratli bir şekilde gelişme gösterdi. Bu süreçte binlerce Hafız yetişti. Evliya Çelebi’nin kaydettiğine göre İstanbul’da bu dönemde hafızlık eğitimimi alan 9000 öğrenci vardı bunların 3000’i kadınlardan oluşmaktaydı.

Bugün gelinen nokta itibarıyla hafızlık temel programında 19 bin 908, hafızlık programında 39 bin 124, hafızlık tekrar ve talim programında 835 öğrenci hafızlık eğitimine devam etmektedir. Başkanlığımızın Türkiye geneli Kur’an kursu faaliyetleri kapsamında 28 bin 482 kursta, 41 bin 923 derslikte, 44 bin 52 öğretici ile toplam 934 bin 206 öğrenciye Kur’an eğitimi verilmektedir. Sadece 2018 yılında hafızlık belgesi almaya hak kazananların sayısı 5 bin 684’tür.

Bu rakamlar, milletimizin Kur’an eğitimine vermiş olduğu önemi ve nereden nereye gelindiğini göstermesi bakımından dikkat çekicidir.

Dünyada iyiliğin, güzelliğin, huzurun ve mutluluğun egemenliği için Kur’an ile daha çok meşgul olmak gerekir. Kur’an’dan yüz çevirmek, sıkıntı ve darlık sebebidir. Kur’an’ın rahmetinden uzak kalmış hane ve gönüller, manen çöküntü içerisindedir. Nitekim Peygamber Efendimiz, ‘Kalbinde Kur’an’dan bir şey bulunmayan kimse harap olmuş bir ev gibidir.’ buyurmuştur. Bu anlamda aziz milletimiz, yaşadığı yurdun harap olmaması, kalplerin ve hanelerin canlılığını muhafaza için iman ettiği kitabına her zaman hizmet etmeyi en yüce görev ve şeref kabul etmiştir. Kur’an’dan kopmayı, can damarının kesilmesi gibi büyük bir tehlike görmüş, samimi ve canhıraş gayretlerle Kur’an hizmetini hiçbir zaman kesintiye uğratmamıştır.” Dedi.
İcazet merasimi, hafızların diplomalarını alması ve hediye takdiminin ardından davetlilere yapılan yemek ikramı ile sona erdi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ