Dini Haberlerim

4/B, Fahri ve Vekiller Kadroya Geçirilmeli

4/B, Fahri ve Vekiller Kadroya Geçirilmeli
Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar Kamu’da çalışan tüm taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili yapılan çalışmalara Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri ve Vekil İmam Hatiplerin de katılmasının hakkaniyet ilkeleri açısından elzem olduğunu söyledi.

Hükümetin taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin çalışmalarını memnuniyet verici olarak değerlendiren Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağla çalışan fahri ve vekillerin de bu kapsamda değerlendirilerek kadroya alınmasını istedi.

Diyanet İşleri Başkanlığında şu anda 20 Bin’e yakın fahri/geçici Kur’an Kursu Öğreticisinin görev yaptığını hatırlatan Bayraktutar “KPSS ve DHBT sınav yeterlilikleri olan ve her yıl göreve başlamadan önce Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan mülakatta başarılı olan adaylar arasından seçilen, dolayısıyla her türlü yeterliliğe sahip bu çalışanlar asıl ile aynı işi yapmasına rağmen Fahri Kur’an Kursu Öğreticileri asgari ücretin 1300 TL olduğu bir dönemde 800 TL civarında bir ücret almaktadırlar ve sigortaları sadece 12 gün yatmaktadır. Dolayısıyla fahri çalışanlar yatırılmayan günlerdeki sigorta primlerini kendileri yatırmak zorunda kalmakta bir çok haktan mahrum olarak din hizmetini en iyi şekilde vermeye çalışmaktadırlar. Kamuda çalışan tüm taşeronlara kadro verilmesi için hazırlanan kanun teklifine eşitlik ilkesi gereği Fahri/Geçici Kur’an Kursu Öğreticilerinin de dahil edilmesi gerekir.” dedi.

Vekillerin de kadroya alınmasını isteyen Bayraktutar şöyle devam etti: “Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı’nda vekil statüde çalışan 2 Bin civarında Cami görevlisi yani İmam Hatip ve Müezzin Kayyım mevcuttur. Asil de aranan şartların tamamını taşımak kaydı ile görevlendirilen bu personelin kadroya alınması gerekmektedir. Öyle ki, vekil kadroda çalışanlar birçok hak kaybı ve mağduriyetler yaşamaktadırlar. Örneğin vekil çalışanların izin hakkı bile bulunmamakta sağlık raporuyla izin alsalar dahi izinli oldukları günler ücretlerinden kesilmektedir. Öz veriyle çalışan bu kardeşlerimizin de taşeron işçiler gibi kadroya geçirilmesi eşitlik ilkesi açısında gereklidir.

4/B’lilerin Kadroya Alınması Gerekir

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki alımların uzun zamandır 4/B sözleşmeli kadrolar şeklinde olduğunu belirten Bayraktutar, “Sözleşmeden kaynaklanan hak mahrumiyetleri yaşayan bu kardeşlerimizin de kadroya geçirilerek hak kayıplarının önüne geçilmesi talebimizi yineliyoruz. Yıllardır DİB’de hizmet eden bu hocalarımız sözleşmeden dolayı ihtisas kurslarına ve tashihi huruf kurslarına katılamamaktadır. Bu ikilemin kalkması için 4/B li kurum çalışanlarımızın da kadroya alınması gerekmektedir.” İfadelerine yer verdi.

Haberlerimizi Facebook Grubumuzdan Takip Edebilirsiniz : Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hafiz dedi ki:

    Neden sadece fahrilere kadro olsun.. hakkimiz yenmesin lütfen. Zamaninda bedavadan kadro aldilar artik yok bedavadan kadro…Kadrolu kuran kursu öğretici si alımı olsun. Hafız ve lisans mezunları diyanet ten kadrolu alım bekliyor. Sadece fahriler için değil dhbt puanı yeten herkes sınava girsin.. kimsenin hakkına girilmesin… Allah rızası için…

  2. Hafiz dedi ki:

    Neden sadece fahrilere kadro… hakkı olan herkes girsin dhbt puanına göre kadrolu alım olsun. Hakkimiza girilmesin artık. Hafız lisans mezunları kadrolu alım bekliyor. Allah rızası için kadrolu alım olsun. Hakkı olan kazansın. . Yeter artık

BİR YORUM YAZ