4-6 Yaş Kur’an kurslarında yıl sonu coşkusu

4-6 Yaş Kur’an kurslarında yıl sonu coşkusu

Diyanet İşleri Başkanlığınca 2013-2014 eğitim-öğretim yılında pilot olarak uygulamaya koyulan ve kısa sürede ülke geneline yayılan 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları’nda yıl sonu coşkusu yaşanıyor.

Bu kapsamda il ve ilçe müftülükleri faaliyet gösteren 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursları’nda “Yıl Sonu Etkinliği ve 10. Yıl Mezunlar Buluşması” düzenleniyor.

Tutak İlçe Müftülüğüne bağlı Fatih ve Gönül Bahçesi 4-6 Yaş Kur’an kursları tarafından “Mezunlarımızla Buluşuyoruz” sloganıyla 10. Yıl etkinliği düzenledi.

Programın açılış konuşması yapan İl Müftü Yardımcısı Mustafa Solhan, 4-6 yaş Kur’an kurslarımız, çocuklarımızın milli ve manevi değerlerine bağlı olarak yetişmelerini hedeflemektedir. Bu nedenle 4-6 yaşların daha yaygın hale gelmesi gerekmektedir. 4-6 yaş kurslarımız sevgi tohumlarını ekerek insanlığı Hz. Peygamberin evrensel mesajlarıyla buluşturmaktadır.” dedi.

ağrı-tutat-4-6--yas-22

İlçe Müftüsü Şahmurat Kaya ise yaptığı selamlama konuşmasında 4-6 Yaş Kur’an Kurslarının önemine değinerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Minik öğrenciler tarafından okunan sureler, dualar, istiklal marşı ve semazen gösterisi ile devam eden program hediye takdimi ile sona erdi.

Köşk İlçe Müftülüğüne bağlı Çarşı Mahallesi 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursunda eğitim gören öğrenciler için “Yıl Sonu Kapanış Programı” düzenlendi.

aydın-köşk-11

Yıl boyunca kurslarda eğitim gören minikler, yıl sonu etkinliğinde bir araya geldi.

Çocukların coşkusuna ortak olan İl Müftüsü Hasan Güneş, “Diyanet İşleri Başkanlığımızın 2012 yılında temellerini attığı 4-6 yaş Kur’an kurslarımız velilerimizin de büyük gayretleriyle gün geçtikçe daha iyi bir konuma gelmektedir. Bu kurslarımızda öğrenciler, yaşlarına uygun dini bilgileri, öz bakım becerilerini ve okul öncesi temel kavramlarını eğlenerek öğreniyorlar. Ailelerimizin desteği, hocalarımızın gayreti ile bir eğitim döneminin daha sonuna geldik. Velilerimizi, hocalarımızı, öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.” dedi.

aydın-köşk-33

Bolu İl Müftülüğü Hasan İbrahim Arabacıoğlu 4-6 Yaş Kur’an Kursu  öğrenciler için “Yıl Sonu Kapanış Programı” düzenlendi.

Sandallar Kur’an Kursu Konferans Salonunda gerçekleştirilen programda minik öğrenciler yıl boyu öğrendiklerini sergileme fırsatı buldu.

bolu-11-10

Programda konuşan İl Müftü Yardımcısı Fadime Arslan, “4-6 Yaş Kur’an Kurslarımızın şehrimizde çoğalması bizi memnun etmektedir. Bu kurslarımızda çocuklarımızın yaşlarına uygun dini bilgiler ve el becerilerinin geliştirilmesi için eğitimler veriyoruz. Çocuklarımıza dinimizin temel kavramlarını öğretiyoruz. Gayemiz geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızı dini değerlerimizle beraber güzel ahlak ve vatan-millet sevgisiyle yetiştirmek, vatanına ve milletine bağlı, ana babalarına ve çevresine saygılı, topluma yararlı bireyler yetiştirmektir.” ifadelerini kaydetti.

bolu-22-7

Çorum İl Müftülüğünce 4-6 Yaş Kur’an Kursları “Yıl Sonu Etkinliği ve 10. Yıl Mezunlar Buluşması” gerçekleştirildi.

çorum-22-1

Minikler tarafından İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan etkinlikte, Çorum İl Müftüsü Muharrem Biçer, “Açıldıkları günden bu yana 4-6 yaş Kur’an kurslarımıza Çorum halkı tarafından gösterilen teveccühten oldukça memnunuz. Geri dönüşlerde olumlu Elhamdülillah. Bu hususta emeği geçen tüm hocalarımıza ve velilere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

çorum-11-9

Program Hacivat-Karagöz, Nasreddin Hoca ve Sema gösterileriyle devam etti.

Etkinlikte miniklere pamuk şeker ve dondurma ikramı yapıldı.

Osmancık

Öte yandan Osmancık İlçe Müftülüğü organizesinde 15 Temmuz Şehitleri 4-6 Yaş Kur’an Kursunda düzenlenen mezuniyet buluşmasında, eski mezunlar ve bu yıl mezun olacak minik öğrencilerle bir araya gelindi.

osmancık-11-1

Minik öğrencilerin sevincine; İlçe Müftüsü Dr. Eyyup Aydın, Şube Müdürü Harun Gökcük, Şef Hakkı İçyüz, din görevlileri, mahalle muhtarları ve öğrenci velileri de ortak oldu.

Programın açış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Aydın, “Bu yıl 4-6 yaş Kur’an Kurslarının açılışının 10.yılı olması münasebetiyle düzenlenen etkinliğin hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum. Kurslarımıza katılımın her geçen gün daha da arttığını görmekteyiz, Verilen eğitimle inançlı ve vatanını seven, geleceğimizin teminatı gençlerin yetişmesini hedeflemekteyiz. Ayrıca hizmet verimliliğinin artması için her geçen gün daha fazla titizlik içerisinde çalışmaktayız. Emeği geçen tüm personelime teşekkür ediyorum.” dedi.

osmancık-22-1

Konuşmanın ardından minik öğrenciler, kaşıkla top taşıma, balon taşıma, çuval yarışı, pipetle şönil taşıma gibi oyunlar oynadıktan sonra yüz boyama etkinliğine de katılarak oldukça eğlendi.

Etkinlik çerçevesinde oluşturulan anı defterine de eski mezun öğrenciler duygularını aktardı.

Hakkari’de 4-6 Yaş Kur’an Kurslarında okuyan öğrencilere yönelik yıl sonu mezuniyet etkinliği düzenlendi.

hakkari-11-9

Etkinlikte konuşan İl Müftüsü İsmail Fakirullahoğlu “Ahlaklı bir nesil yetiştirmenin ilk adımı 4-6 yaş Kur’an kurslarıdır. Kurslarımıza gösterilen ilgi ve alaka ile  aldığımız olumlu geri dönüşlerden oldukça memnunuz. Geleceğimizin teminatı olan çocukları, bu günden milli ve manevi değerlerine bağlı olarak yetiştirmek, sağlam kişilik sahibi olmaları yönünde çalışmak, doğru olup doğrularla olan, yalandan kaçınan, kötü emelli kişilerin tuzağına düşmeden yaşamlarını sürdüren kişiler olarak geleceğe hazırlamaya gayret göstermek hepimizin dini ve insani görevidir.” ifadelerini kullandı.

hakkari-22-4

Konuşmanın ardından sinevizyon gösterimi, ilahi dinletisi, Kur’an-ı Kerim’den sure ve aşr-ı şeriflerin okunması, ezber hadis okuma, drama ve eğlenceli oyunlardan sonra yapılan dua ile program sona erdi.

Talas İlçe Müftülüğünce 4-6 yaş Kur’an kurslarının 10. yılında “Mezunlar Buluşması” etkinliği gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı gösteri ile başlayan etkinlikte minikler, öğreticileri rehberliğinde halat çekme, yumurta taşıma, çuval yarışı, sandalye kapmaca oyunları ile keyifli vakit geçirdi.

kayseri-11-15

İl Müftüsü Yusuf Akkuş, 4-6 yaş Kur’an kurslarının önemini vurgulayarak emeği geçenlere teşşekür etti.

Talas İlçe Müftüsü Bünyamin Turgut ise “4-6 yaş Kur’an kurslarına çok önem veriyoruz. Çünkü buralarda minik yavrularımız değerlerimizi, sevgiyi, merhameti, şefkati ve yardımseverliği öğreniyor. Bilimsel olarak eğitim metodu uygulanıyor.” dedi.

kayseri-22-9

Ardından 4-6 yaş grubu Kur’an kursları tarafından hazırlanan atölyeler, standlar ve oyun alanları ziyaret edildi.

Etkinliğe katılanlara pamuk şeker ve patlamış mısır ikramı yapıldı.

Gediz Müftülüğü tarafından  ilçede faaliyet gösteren bütün 4-6 Yaş Grubu Kur’an kurslarının katılımı ile  “Mezuniyet programı” düzenlendi.

kütahya-11-5

Öğrencilerin sunumlarıyla başlayan programda konuşan Gediz Müftüsü Sebahattin Turan, “4-6 yaş grubu Kur’an kurslarımızda başta Kur’an-ı Kerim ve Hz. Muhammed (sas)’in güzel ahlakı eğitimi olmak üzere, insanı seven, topluma faydalı, aile değerlerine bağlı nesiller yetiştirme ideali vardır.” dedi.

Türkiye'nin ilk hac kafileleri dualarla uğurlandı

Türkiye’nin ilk hac kafileleri dualarla uğurlandı

Programın bitiminde minik öğrenciler, şişme oyun parkı, yüz boyama ve palyaço gösterileri ile doyasıya eğlendi.

Tunceli İl Müftülüğü “4-6 Yaş Kur’an Kurslarının 10. Yılında Mezunlar Buluşuyor” temalı program düzenledi.

tunceli-11-1

Yoğun ilginin ve katılımın olduğu programda İl Müftüsü Şevket Dilmaç, 4-6 yaş Kur’an kurslarının öneminden bahsetti.

Program sonunda 4-6 Yaş Kur’an Kursu öğreticilerine plaket mezun olan öğrencilere de çeşitli hediyeler verildi.

tunceli-22-1

Yaz Kur’an Kurslarının tanıtımının da yapıldığı program toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Gaziosmanpaşa İlçe Müftülüğü, Küçükköy Merkez Camii Kur’an Kursu hafızlık öğrencilerine yönelik “Yıl Sonu Programı” düzenlendi.

Etkinliğe katılan ilçe Müftüsü Paşa Bektaş,  programın yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

gaziosmanpşa-11

Etkinliğe dair bilgilendirmede bulunan Küçükköy Merkez Camii Kur’an Kursu Yurt Müdürü Ramazan Kuşbay, hafızlık eğitimi alan öğrencilerin zihin yorgunluklarını bir nebze olsun gidermek, moral vermek ve yıl boyunca göstermiş oldukları başarılarının ödülü olarak piknik düzenlediklerini ifade etti.

Pikniğe katılan öğrenciler ise mutluluklarını dile getirerek etkinlik için kurs yönetici ve öğreticilerine teşekkür etti.

tekirdağ-11-13

Çorlu İlçe Müftülüğüne bağlı Kur’an kursları 4-6 yaş sınıflarında eğitim gören öğrenciler için “Yıl Sonu Şenliği” düzenlendi.

tekirdağ-22-4

Rasim Açıkgöz Anadolu İmam Hatip Uygulama Camii bahçesindeki şenlikte “Hacivat-Karagöz gösterisi”, “Kukla Gösterisi”, “Şişme Oyun Alanları” gibi etkinlikler gerçekleştirildi.

tekirdağ-33

Şenliğe İl Müftü Yardımcısı Melek Karakaş, İlçe Müftüsü Dr. Mevlüt Haliloğlu, Kur ‘an kursu ögreticileri, öğrenciler ile aileleri katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ