Dini Haberlerim

2020 Ramazan ayı ne zaman başlayacak?

2020 Ramazan ayı ne zaman başlayacak?

11 Ayın Sultanı Ramazan ayının ne zaman başlayacağı merak edilmeye başlandı. İşte, “Ramazan ne zaman?” sorusunun cevabı…

Mevlid Kandili’nin geride kalmasıyla birlikte birçok kişi Ramazan ayının ne zaman başlayacağını aratmaya başladı. 

Ramazan ayının önemi nedir?

İnsanlığı, içine düştüğü karanlık ve huzursuz ortamdan çıkarıp aydınlığa kavuşturan yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim bu ayda inmeye başlamıştır. Bu husus Kur’an-ı Kerim’de şöyle bildiriliyor:

Kur’an-ı Kerim miladi 610 yılının Ramazan ayında Mekke yakınlarındaki  Hira dağında “Oku” emri ile inmeye başlamış, ayetler ve sureler halinde 23 sene devam ederek Peygamber Efendimizin veda haccında son ayetin gelmesiyle tamamlanmıştır.

Ramazan ayı rahmet ve bereketi bol bir aydır. Bu ayın gelmesiyle iyilikler çoğalır, kötülükler azalır, yoksullara ve düşkünlere yardım elleri uzanır.

Ramazan ayına mahsus ibadetlerimizin başında oruç gelir. İslamın beş temel ibadetinden biri olan oruç; kitap, sünnet ve icma ile sabittir.

Kuran-ı Kerimde şöyle buyruluyor:

“Ey iman edenler, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de oruç farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.” (Bakara 183)

Oruç insanda başkalarına yardım etme duygularını geliştirir.

Oruç sağlığı korur.

Oruç insanı sabra ulaştırır. İnsanın sahip olduğu nimetlerin kadrini öğretir.

Oruç toplum hayatını da olumlu şekilde etkiler. Bunun yanında orucun burada sayamayacağımız kadar birçok faydaları vardır.

2020 Ramazan ayı  ne zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Ramazan ayı 24 Nisan Cuma günü başlayacak. Kadir gecesi ise 19 Mayıs’ta ihya edilecek. Ramazan ayı 23 Mayıs Cumartesi günü sona edecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ