Dini Haberlerim

“2019 Yılı II. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı” başvuruları başlıyor.

“2019 Yılı II. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı” başvuruları başlıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an kurslarında veya dışarıdan kendi imkânlarıyla hafızlık eğitimini tamamlayan öğrenci ve vatandaşlara yönelik Diyanet İşleri Başkanlığınca “2019 Yılı II. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı” yapılacak.

Hafızlık sınavları24 Haziran 2019 tarihinde başlayacakbaşvuru durumuna göre sınav tamamlanıncaya kadar müteakip günlerde devam edecek.

Sınavlara katılmak isteyen adaylar başvurularını, il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla, 13-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında, https://dibbys.diyanet.gov.tr internet adresi üzerinden yapabilecek.

Sınava başvurusu, sınav işlemleri ve sınav merkezlerine dair bilgilerin yer aldığı sınav duyurusu, Diyanet İşleri Başkanlığı resmî internet sitesinde yayınlandı.

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılan duyuru şu şekilde:

HAFIZLIK TESPİT SINAVI DUYURUSU

Kur’an kurslarımızda ve dışarıdan kendi imkânlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlarımıza yönelik olarak 24 Haziran 2019 tarihinde başlamak üzere başvuru durumuna göre sınav tamamlanıncaya kadar müteakip günlerde Başkanlığımızca, 2019 yılı II. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı yapılacaktır.

Sınavla İlgili Usul ve Esaslar

1. Hafızlık Tespit Sınavı aşağıdaki tabloda belirtilen merkezlerde yapılacaktır.

SINAVIN YAPILACAĞI İLLER ve SINAV MERKEZLERİ

1. Ankara-Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi

2. Antalya-Hacı Mehmet Gebizli Eğitim Merkezi

3. Bolu-Bolu Eğitim Merkezi

4. Bursa-Bursa Eğitim Merkezi

5. Diyarbakır-Dini Yüksek İhtisas Merkezi

6. Elazığ-Harput Eğitim Merkezi

7. Erzurum-Ö. Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi

8. İstanbul (Avrupa)-Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi

9. İstanbul (Anadolu)-Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi

10. Manisa-Manisa Eğitim Merkezi

11. Kayseri-Dini Yüksek İhtisas Merkezi

12. Konya-Konya Eğitim Merkezi

13. Rize-Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi

14. Samsun-Aşıkkutlu Eğitim Merkezi

15. Trabzon-Dini Yüksek İhtisas Merkezi

2.  Müracaatlar; il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla 13-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında https://dibbys.diyanet.gov.tr internet adresi üzerinden yapılacaktır.

3.  Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından Kur’an kursu öğrencileri için kurs yöneticisi, dışarıdan müracaat edenlerin ise kendileri sorumlu olacaktır.

4. Sınava girmek isteyenler belirtilen sınav merkezlerinden istediklerini tercih edebilecekler ve müracaat esnasında T.C/Yabancı Vatandaşlık numarası bulunan bir belge ile bir adet fotoğraflarını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak ilgililere vereceklerdir.

5.  Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan veya zamanında yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir.

6.  Hafızlık Tespit Sınavlarına katılarak başarılı olanların belgeleri, sistem üzerinden otomatik olarak döktürüldüğünden Hafızlık Tespit Sınavına katılacaklarla ilgili başvuru bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi büyük önem arz etmektedir. Örneğin; Kur’an kursunda okuyan bir öğrencinin belgesi, “Dışarıdan” olarak hazırlanamayacağı gibi “Dışarıdan” olarak kayıt altına alınan bir öğrencinin belgesi de “Kur’an Kursundan” olarak hazırlanmayacaktır. Bu nedenle kayıtları alan ilgili personelin sisteme girişlerde son derece titiz davranması gerekmektedir.

7. Kayıt alınırken başvuru yapanlara ait iletişim bilgilerinin (telefon numarası, açık adres, e-mail vb.) doğru olarak girilmesine, sınava girecek şahsın mağdur olmaması için fotoğrafsız kayıt alınmamasına ve yüklenen fotoğrafların son 6 ay içinde çekilmiş ve yüz kısmının tam olarak görülmesine dikkat edilmelidir

8. Sınava başvuru yapanların kayıt işlemi bittikten sonra ilgili müftülükçe mutlaka Ön Kayıt Belgesi verilmelidir. Ön kayıt belgesi Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi olmayıp, sınav yeri ve zamanını gösteren, Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgeleri 17 Haziran 2019 tarihi itibariyle il ve ilçe müftülüklerimiz tarafından DİBBYS/EHYS sistemi üzerinden verilmeye başlanılacak olup ayrıca bir yazı yazılmayacaktır.

9. Adaylar sınava gelirken müftülükten onaylı “Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi” ile birlikte T.C./Yabancı Vatandaşlık no’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır. Bunlardan biri yanında olmayan aday sınava alınmayacaktır.

10. Adaylar; “Hafızlık Tespit Sınavı sonuçlarını 22 Temmuz 2019 tarihi itibariyle https://dibbys.diyanet.gov.tr/EHYS/Hafizlik/HafizlikSinavSonucuSorgulama.aspx adresi üzerinden öğrenebileceklerdir.

11. Hafızlık Tespit Sınavı sözlü olarak yapılacak ve 70 puan alan aday başarılı sayılacaktır.

12. Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan tüm duyurular tebligat niteliğinde olduğundan adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

13. Sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazanan öğrencilerimizin “Hafızlık Belgeleri” eğitim gördükleri Kur’an kursunun bağlı olduğu müftülüğe, hafızlığını kendi imkânlarıyla tamamlayan ve dışarıdan sınava katılarak belge almaya hak kazananların belgeleri ise başvuru esnasında belirttikleri müftülüklere gönderilecektir.

14. Bu duyurunun bir nüshasının web sitemizden alınarak Kur’an kurslarının ilan panolarına asılması, müracaat eden hafız adaylarına bir suretinin verilmesi ve ilgililere duyurulmasından müftülükler sorumlu olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ