Dini Haberlerim

2018 Fitre Miktarı Belli Oldu !

2018 Fitre Miktarı Belli Oldu !

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunca yapılan toplantıda bu seneki fıtır sadakası (fitre) 19 lira olarak belirlendi.

Ekrem Keleş Başkanlığında gerçekleştirilen toplantı sonrası toplumun sosyo-ekonomik hayat şartları çerçevesinde bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı ele alınarak 2018 yılı Fitre miktarının belirlendiği açıklaması yapıldı.

 

FITIR SADAKASI (FİTRE) NEDİR?

Fıtr sözlükte “Orucu açmak”, fitre de “Yaratılış” anlamına gelir. Buna “Fıtır sadakası” denir ki, fıtrat sadakası, yani sevap için verilen yaratılış atıyyesi demektir. Dini bir terim olarak şöyle tanımlanır: Ramazan Bayramı’na yetişen ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü bulundukları mâlî bir ibadettir.

Fıtır sadakası, Ramazan orucunun farz kılındığı hicretin 2. yılı Şaban ayında, zekâttan önce meşru kılınmıştır. Bu bir yardımlaşma olup, orucun kabulüne, ölüm sırasındaki sıkıntılardan ve kabir azabından kurtuluşa bir vesiledir. Yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye ve onların da bayram sevincine katılmalarına bir yardımdır.

Fitre hadis deliline dayanır. İlgili hadisler aynı zamanda onun uygulama şartlarını da belirler..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ