Dini Haberlerim

11. Diyanet İşleri Başkanı Dr. Lütfi Doğan Vefat Etti.

11. Diyanet İşleri Başkanı Dr. Lütfi Doğan Vefat Etti.

11. Diyanet İşleri Başkanı Dr. Lütfi Doğan vefat etti.

Cenazesi yarın  Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde saat 12:00 da Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin katılımıyla düzenlenecek törenin ardından kılınacak öğle namazını müteakiben Altındağ Cebeci Asri Mezarlığına defnedilecektir.

Dr. Lütfi Doğan’ı Tanıyalım ? 

Türkiye Cumhuriyetinin 11. Diyanet İşleri Başkanı olan Dr. Lütfi Doğan, 1927 yılında Ermenek’te doğdu. İlk ve orta tahsilinden sonra, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nin Klasik Şark Dilleri (Arapça-Farsça) bölümünden mezun oldu. Daha sonra Suriye Şam Edebiyat Fakültesinde Arapça ve islâmi ilimler üzerinde çalıştı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Kelâm ilmî dalında Doktorasını yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda sırasıyla Ankara Bölge Vaizliği, Ankara İl Müftülüğü yaptıktan sonra Müşavere ve Dinî Eserler İnceleme Kurulu Azalığı ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliğinde bulunan Dr. Lütfi Doğan, 1972 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’na atandı. Bolu ve Haseki Eğitim Merkezlerinin açılması ve Türkiye Diyanet Vakfının bir grup il müftüsü ile kurulmasını sağladı ve görevini 1976 yılına kadar sürdürdü.

Bir dönem Milletvekilliği ve Bakanlık da yapan Dr.Lütfi Doğan’ın yayımlanmış eserleri de bulunmaktadır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ