Türkiye, katil İsrail’in saldırıları altındaki Gazze Şeridi’ne en çok yardım ulaştıran ikinci ülke

Türkiye, katil İsrail’in saldırıları altındaki Gazze Şeridi’ne en çok yardım ulaştıran ikinci ülke


Katil İsrail’in engellemelerinin devam ettiği ve girişine çok az miktarda izin verdiği yardımların yüzde 27’si Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), yüzde 19’u ise Türkiye’den gönderildi. Türkiye’yi yüzde 18 ile Suudi Arabistan ve yüzde 8 ile Katar takip etti.

Bununla birlikte Gazze Şeridi’ne girmesine izin verilen toplam 74 ambulansın 7’si Türkiye tarafından bağışlanırken, Türkiye, Mısır ve BAE’nin koordinasyonunda 3 bin 204 hasta ve yaralı, yanlarında 725 refakatçiyle ülke dışında tedavi edilmek üzere Gazze Şeridi’nden tahliye edildi.

Türkiye, katil İsrail’in saldırılarının başlamasından bu yana Mısır ile koordinasyon halinde Gazze’ye kapsamlı insani yardım ulaştırmaya devam ediyor.

Öte yandan Türkiye, katil İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ardından sağlık hizmetine ulaşamayan hasta ve yaralılara yönelik yardımlarını da sürdürüyor. Bu çerçevede Türkiye, Mısır ve katil İsrail koordinasyonunda yürütülen tahliye sürecinde tedavilerine devam edemeyen hasta ve yaralılar için çok sayıda tahliye operasyonu gerçekleştirdi.

Dünya genelinde çok sayıda ülke Mısır toprakları üzerinden Gazze’ye ulaştırılmak üzere insani yardım gönderdi ancak katil İsrail’in engellemeleri nedeniyle bu yardımların çok büyük bölümü Mısır’da beklemeye devam ediyor.

Katil İsrail, Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye insani yardımların girişine izin vermesi için yapılan uluslararası çağrıları da dikkate almıyor.

Tel Aviv yönetimi, Uluslararası Adalet Divanının (UAD), Güney Afrika’nın katil İsrail aleyhinde açtığı soykırım davasında Gazze’ye insani yardımlara izin verilmesi konusunda aldığı geçici tedbir kararını da uygulamayı reddediyor.

Editör: Mehmet Öztürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ