Sakarya’da “Örtünmenin Ruhu” konferansı – Diyanet Haber

Sakarya’da “Örtünmenin Ruhu” konferansı – Diyanet Haber

Sakarya Müftülüğü ve Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi iş birliğinde düzenlenen ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Taha Abdurrahman ve Rûhu’l-Hicâb (Örtünmenin Ruhu) Kitabı Üzerine” konferansı gerçekleştirildi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen programa; İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Sakarya İl Müftüsü Mehmet Aşık, İl Müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, din görevlileri, fakülte öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Hafız Davut Türab Karakoç’un Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programının açılış konuşmalarını, Sakarya İl Müftüsü Mehmet Aşık ile Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı yaptı.

Sakarya İl Müftüsü Mehmet Aşık yaptığı konuşmada; Diyanet İşleri Başkanlığı, İlahiyat Fakülteleri ve İmam Hatiplerin yaptıkları faaliyetlerin ana hedefinin Allah Resulünün örnekliği olmasının önemini vurguladı ve sorunların çözümünün öncelikle Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamber’in sünnetinde aranmasının önemine dikkat çekti. 

Maşalı Sakarya Konferrans 44

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı da konuşmasında, Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı’yı misafir etmekten ve konferansın da İslam Dünyası’nda yaşayan en önemli düşünürlerden olan Taha Abdurrahman hakkında olmasından dolayı memnuniyetlerini ifade etti. Kurumlar arası iş birliğe büyük önem verdiklerine dikkat çeken Dekan Bostancı, programın bu öğretim yılında Sakarya İl Müftülüğüyle ortaklaşa düzenledikleri ilk konferans olduğunu belirterek programların devam etmesi temennisinde bulundu.

Maşalı Sakarya Konferrans 11

Sonrasında kürsüye gelen Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı konuşmasının ilk bölümünde Müslüman düşünür Taha Abdurrahman’ın eserleri ve düşünce dünyası hakkında bilgi verdi. Konuşmasının ikinci bölümünde ise çevirisini tamamladığı ve yakında yayınlanacak olan Taha Abdurrahman’ın “Örtünmenin Ruhu” (Rûhu’l-hicâb) isimli eseri üzerinde durarak onun konuyla ilgili öne çıkan görüşleri hakkında bilgiler aktardı. 

Taha Abdurrahman’ın Müslümanların günümüzde yaşadığı problemlere çözüm önerisi sunan önemli düşünürlerden birisi olduğunu kaydeden Prof. Maşalı, onun derinlikli bir düşünceye sahip olduğunu, bunu mantıki temellerle desteklediğini, ayrıca bunu şuur ve bilinçle aktardığını ifade etti. Taha Abdurrahman’ın İslamî geleneğe bütünlüklü bir bakışı açısı sunduğunu belirten Prof. Maşalı, onun Batı medeniyeti ve İslam medeniyetiyle irtibatımızın nasıl olması gerektiğine dair yaklaşımı hakkında da konuştu. Prof. Maşalı, Taha Abdurrahman’ın “Rûhu’l-hicâb” eseri bağlamında onun örtü meselesine yaklaşımı ile örtüyle ilgili yapılan itham ve eleştirele verdiği cevaplar hakkında dinleyicilere önemli bilgiler verdikten sonra sözlerini tamamladı.

Program, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı’nın Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı’ya hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Programın sonunda, Taha Abdurrahman’ın Prof. Dr. Maşalı tarafından Türkçeye çevrilen “Modernlik Ruhu” isimli kitabı, katılımcılardan çekilişle belirlenen 15 kişiye hediye edildi ve kitaplar Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı tarafından imzalandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ