Rize’de üç aylarda Kur’an seferberliği başlatıldı

Rize’de üç aylarda Kur’an seferberliği başlatıldı

Recep, Şaban ve Ramazan aylarını kapsayan mübarek üç ayların manevi feyiz ve bereketinden istifade edebilmek maksadıyla Rize Müftülüğü tarafından “Kur’an Öğrenme ve Hatim Okuma” seferberliği başlatıldı.

Vatandaşlarla buluşmak, Kur’an okumayı bilmeyenlerle birebir ilgilenerek onlara Kur’an-ı Kerim’i öğretmek, okumadaki hataları düzeltmek, Kur’an’ın doğru ve akıcı bir şekilde okunmasını sağlamak ve mübarek üç ayları en iyi şekilde değerlendirebilmek maksadıyla başlatılan Kur’an öğrenme ve hatim okuma programlarına başvurular başladı.

İl Müftüsü Naci Çakmakçı programlara dair yaptığı açıklamada, Kur’an’ı öğretmenin, öğrenmenin, okumanın ve O’nun hayat veren mesajlarını her zaman canlı tutmanın önemini hatırlattı.

Rizelilere çağrıda bulunan Çakmakçı, “Rahmet ve mağfiretin üzerimize bol bol indiği mübarek üç aylarda, İlahi kelamı öğrenemeyen hiç kimse kalmasın, onun nuru her yere yayılsın düşüncesiyle geçtiğimiz yıl başlattığımız ‘Kur’an Ayı Ramazan’a Kur’an’ı Öğrenerek Girelim’ ve ‘Halkımızla Birlikte Hatim Okuyoruz’ programları halkımızın isteği üzerine bu yıl da devam edecek. Kur’an-ı Kerim’in öğrenilmesi ve okunmasıyla ilgili yüce Kitabımızda ve Hz. Peygamber’in hadislerinde güzel tavsiyeler var. Yunus Suresi’nde Cenabıhak; Kur’an-ı Kerim’in insanlara bir öğüt, kalplere bir şifa ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet olduğunu, İsra Suresi’nde de Kur’an-ı Kerim’in müminler için bir şifa kaynağı ve rahmet vesilesi olduğunu bildiriyor. Hz. Peygamber (sas) de insanların en hayırlılarının Kur’an’ı öğrenen ve öğretenler olduğunu, Kur’an-ı Kerim’in, kıyamet gününde okuyucularına şefaatçi olacağını müjdeliyor. Bu tavsiyelere uyarak müjdelere nail olabilmek için mübarek üç ayları fırsat bilelim ve en iyi şekilde değerlendirmeye gayret gösterelim. Kur’an öğrenme seferberliği için tüm görevlilerimiz hazır, sizleri bekliyor.” ifadelerini kullandı.

“Kur’an öğrenme seferberliğini sürdüreceğiz”

“Kur’an okumayı en kısa zamanda öğrenelim.” diyen Müftü Çakmakçı, “Yetişkin erkek kardeşlerimize camilerimizde imam hatip ve müezzin kayyımlarımız tarafından, hanım kardeşlerimize ise kız Kur’an kurslarımızda Kur’an Kursu öğreticilerimiz tarafından eğitim verilecek. Kurs olmayan mahalle ve köylerimizde ise müracaat durumuna göre ihtiyaç odaklı kurs açarak Kur’an öğrenme seferberliğini sürdüreceğiz. Kur’an öğrenme ve okumanın önünde hiçbir engel yoktur, yaş sınırı da yoktur. 4-6 yaş kurslarımızda minik öğrencilerimiz, okullarımızda 7-10 yaş grubu öğrencilerimiz, gündüzlü, yatılı, engelli, ihtiyaç odaklı ve hafızlık kurslarımızda mevzuatta belirlenen her yaş grubundan öğrencilerimiz Kur’an eğitimi alabilmektedir. Ayrıca üç aylarda hatim okuma programı başlatıyoruz. Cuma geceleri akşam-yatsı arası Taşçıoğlu Camii ile Müftü Mahallesi Merkez Camii’nde ve ayrıca bütün cami ve mescitlerimizde görevlilerimizle birlikte cüz paylaşımı yapmak suretiyle hatim programını icra edeceğiz. Duasını Kadir gecesinde Sahil Camii’nde yapacağımız hatim programlarına iştirak ederek hatmimizi, mukabelemizi kendimiz okuyalım. Tüm vatandaşlarımızın bu anlamlı çalışmalarımıza müracaat etmelerini bekliyor, mübarek üç aylardan en güzel şekilde istifa etmelerini diliyoruz.” dedi.

Üç Aylarda Hatim Okuyoruz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ