İnsan hakları, zulmün ateşinde – Diyanet Haber

İnsan hakları, zulmün ateşinde – Diyanet Haber


Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan “Dünyayı Barış ve İtidale Çağırıyoruz” konulu cuma hutbesi yurt genelindeki camilerde okundu.

İslam barış ve esenlik dini olduğu belirtilen hutbede “Rabbimiz, barış ve esenliğin kaynağıdır. Kullarına İslam ile barışın yolunu gösteren O’dur. Cenabıhak, Hz. Adem’den itibaren gönderdiği tüm rahmet elçileri aracılığıyla insanlığı barışa davet etmiştir. Zira barışın olmadığı yerde savaş vardır. Savaşın olduğu yerde ise kan, gözyaşı ve sönen ocaklar vardır. Yetim ve öksüz kalan çocuklar, dağılan aileler, yıkılan medeniyetler, kaybolan umutlar vardır.” denildi.

“Müslüman, yaşanan acılara duyarsız kalamaz”

Müslümanın barıştan yana tavır alan, etrafına güven veren, huzur ve kardeşlik ortamına katkı sunan insan olduğu vurgulanan hutbede “Müslüman, zulme rıza gösteremez. Zalime asla destek olamaz. Çekilen sıkıntılara, yaşanan acılara duyarsız kalamaz. Tek bir kuruşuyla dahi masumlara sıkılan kurşunların, mazlumlara atılan bombaların destekçisi olanlara katkı sunamaz.” ifadelerine yer verildi.

“Gazze ve Refah’ta insanlığın izzeti çiğneniyor”

Siyonist zalimlerin dünyadaki zulmüne dikkat çekilen hutbede “Dünyamızı yangın yerine çevirmek isteyen siyonist zalimler tarafından, önce Gazze’de şimdi de göçe zorladığı Refah’ta Filistinli masumların, bebeklerin ve kadınların üzerine bombalar yağdırılmaktadır. Anlamı ‘ferahlık ve esenlik’ olan Refah kentinde insan hakları, zulmün ateşinde yakılmaktadır. Annelerinin kokusuna doyamamış yavrular, yavrularının kokusuna doyamamış anneler şehit edilmektedir. Yalnızca bir şehir, bir toprak parçası değil, dünyanın gözü önünde Gazze ve Refah’ta insanlığın izzeti çiğnenmektedir. Can, mal ve namus dokunulmazlığı ayaklar altına alınmaktadır. Mazlumlara gönderilen insani yardımlara dahi engel olunmaktadır. Bununla birlikte zulüm, sadece Gazze ve Refah’ta değil maalesef Doğu Türkistan başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde devam etmektedir.” ifadeleri yer aldı.

“Demokrasi söylemiyle İslam beldelerine ölüm kusuyorlar”

Zulmün karşısında tek yürek olunması gerektiği belirten hutbeden şu çağrıda bulunuldu:

“Dünyaya barış ve demokrasi getireceğiz” söylemiyle İslam beldelerine ölüm kusan caniler ve onların destekçileri, bu güçlerini ümmet-i Muhammed’in suskunluğundan almaktadır. Ne acıdır ki, ümmetin dağınıklığı zalimlerin pervasızlığını günden güne artırmaktadır. Dünyamız, her zamankinden daha fazla barış ve itidale muhtaçtır. Bunun yolu ise Müslümanların dayanışmalarından ve aralarındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmelerinden geçmektedir. Bu zorlu ve sıkıntılı süreçte görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam edelim. Unutmayalım ki, Allah nurunu tamamlayacak; barış, yeryüzüne yeniden hakim olacaktır”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ