Giresun’da ‘Kardeşlik Buluşması’ – Diyanet Haber

Giresun’da ‘Kardeşlik Buluşması’ – Diyanet Haber

Giresun İl Müftülüğü Göç Koordinatörlüğü organizesinde “Kardeşlik Buluşması” gerçekleştirildi.

Seyyid Vakkas Camii’nde düzenlenen program kapsamında depremden etkilenen aileler, Türkmen aileler, göçmenler ve yetim çocuklar, hayırsever vatandaşlarla bir araya geldi.

Programa katılan İl Müftüsü Selçuk Kılıçbay, İslam dininin üzerinde durduğu en önemli konulardan birinin birlik ve beraberlik olduğunu vurguladı.

–  “Çanakkale ruhuyla tek yürek tek vücut olduk”

Çanakkale’de savaşmak üzere bölgeye sevk edilen askerler içinde birçok milletten insan olduğunu anımsatan İl Müftüsü Kılıçbay, “Çanakkale zaferi, kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla bir milletin omuz omuza vererek üstlendiği büyük mücadelenin adıdır.   Tıpkı o gün olduğu gibi bugün de dünyanın içerisinde bulunduğu kaos, savaşlar, iç çatışmalar, terör eylemleri, açlık ve yoksulluk, göçü tarihte hiç olmadığı kadar büyük bir trajedi haline getirmiştir. Özellikle İslam coğrafyasının son yıllarda içinden geçtiği zorlu süreçlerden bölge insanı olumsuz etkilenmiştir. Niceleri sıcacık yuvasını, doğup büyüdüğü şehrini, üzerinde yaşadığı ülkesini terk ederek başka ülkelere göç etmek zorunda kalmıştır. Asırlardır muhacire ensar, mazluma ümit, çaresize çare, kimsesize kimse olan necip milletimiz, bu insanları şefkatle bağrına basarak büyük bir misafirperverlikle ağırlamaktadır. Bizlerde aziz milletimizin özünde yer alan misafirperverlik ve ensar ruhunun harekete geçirilmesine rehberlik etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Programa katılan misafir ailelerde duygu ve düşüncelerini dile getirerek, Türkiye Cumhuriyeti’ne, devlet büyüklerine ve din görevlilerine şükranlarını sundular. 

Program İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül’ün duası ile tamamlandı. 

Programa İl Göç Koordinatörleri Huriye Topşir, Nurettin Topşir, TDV Giresun Şubesi Kadın Kolları Başkanı Nihal Kasap, TDV gönüllüleri, misafir aileler ve vatandaşlar katıldı.

Program sonunda Türkiye Diyanet Vakfı Giresun Kadın Kolları Şubesi ve TDV gönüllülerince ikramda bulunuldu. 

20231225 K A R D E S L I K02

20231225 K A R D E S L I K04

20231225 K A R D E S L I K08

20231225 K A R D E S L I K12

20231225 K A R D E S L I K13

20231225 K A R D E S L I K16

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ