Erzurum’da atlı hafızlar 1001 Hatim okumalarını başlattı

Erzurum’da atlı hafızlar 1001 Hatim okumalarını başlattı

Erzurum’un yaklaşık 500 yıllık Kur’an okuma geleneği olan “1001 Hatim”ler başladı.

İslam alimi Pir Ali Baba’nın yaklaşık 500 yıl önce başlattığı Kur’an okuma geleneği, her yıl devam ettiriliyor.

Şehrin afet ve beladan korunması için başlatılan gelenek kapsamında, bir ay boyunca Kur’an okumasını bilen gencinden yaşlısına herkes hatim indiriyor.

1001 Hatim açılış merasimi kapsamındaa bugün Pir Ali Baba Türbesi önünde program düzenlendi.

Erzurum'da asırlık gelenek 1001 Hatim coşkusu yaşanacak


Erzurum’da asırlık gelenek 1001 Hatim coşkusu yaşanacak

Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, açılış programında Pir Ali Baba’nın başlattığı geleneğin, Erzurum’da çok güzel bir şekilde yaşatıldığını söyledi.

Afetlerden korunma konusunda Kur’an-ı Kerim okumanın önemine işaret eden Çiftçi, “Bilindiği gibi Yunus Suresi’nde Allah, Kur’an-ı Kerim’in şifa olduğunu buyuruyor. Umuyoruz ki; Kur’an-ı Kerim, şehrimize ve bütün İslam dünyasına şifa olur. Erzurum’un Kur’an’a dayanan bu güzel geleneği yaşatması noktasında Başta İl Müftümüz ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Hafızların Kur’an-ı Kerim okuduğu programda, İl Müftüsü Dr. Rüstem Can dua etti.

Daha sonra Pir Ali Baba’nın yaşadığı dönemde olduğu gibi bir grup hafız, at üstünde Kur’an-ı Kerim okuyarak şehri dolaştı.

15 Aralık 2023-12 Ocak 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 1001 Hatimlere, Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, Erzurum İl Müftülüğü ve ilçe müftülerinin kurumsal web sitesi üzerinde açılan Hatim ve Cüz girişi bölümünü tıklayarak hatim bağışında bulunulabilecek.

Kentteki tüm camilerde sabah namazında din görevlilerinin ve halkın katılımıyla başlayan “1001 Hatim” kapsamında Kur’an-ı Kerim okunması 12 Ocak tarihine kadar sürecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ