Diyanet’ten algı haberlerine yalanlama – Diyanet Haber

Diyanet’ten algı haberlerine yalanlama – Diyanet Haber


Birgün Gazetesi’nin bugünkü nüshasında ve internet sitesinde, “Bir Kuş Sütü Eksik” başlığıyla yer alan haberdeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Söz konusu haberde, Diyanet Akademisi Elazığ Harput Dini İhtisas Merkezi’nde 26 Mart 2024 tarihinde “Aday Din Görevlileri” için yapılan yemek ihalesi çarpıtılarak, kamuoyu yanıltılmıştır.

Bahsi geçen haberde iddia edilen hususlara ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasında fayda mülahaza edilmiştir:

İlgili ihale, Devlet İhale Kanunu ve Aday Din Görevlileri İstihkak Yönetmeliği’ne uygun şekilde açık ihale yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

Buna göre;

Aday Din Görevlilerinin eğitiminin yapıldığı 28 Akademi Merkezinden 6’sında yemek hizmeti alımı yapılmaktadır.

Altı Akademi Merkezinin kişi başı günlük azami (KDV dahil) 375 TL’yi aşmayacak şekilde yapılacak hesaplamada ortaya çıkan toplam tutarı üzerinden, 04.01.2002 tarihli ve 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun ilgili maddeleri gereği 24.01.2024 tarihli ve 32439 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2024/1 Seri No’lu Kamu İhale Tebliği ile ekinde yer alan “01.02.2024-31.01.2025 Tarihleri Arasında Uygulanacak Eşik Değerler ile Parasal Limitler” cetvelindeki üst limitler dikkate alınmak suretiyle hizmet alımı başlatılmıştır.

Elazığ Harput Akademi Merkezinde yapılan ihaleye verilen 7 tekliften 4’ü geçerli sayılmıştır. Böylece 210 günlük 190 aday din görevlisi için günde 3 öğün olarak yapılan ihale kişi başına belirlenen azami 375 TL altında kalıp 325 TL (KDV hariç) olarak belirlenmiştir.

Diğer taraftan, haberin içeriğiyle ilgisi bulunmamasına rağmen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın 2023 Hac döneminde 24 Haziran 2023 tarihinde Mekke’de hacıların yemeklerinin hazırlandığı mutfağın denetimi sırasında çekilen fotoğrafı haberde kullanılarak kamuoyu nezdinde olumsuz algı yapılmaya çalışıldığı da görülmüştür.

Gazetenin çarpıtma haberiyle ilgili olarak Başkanlığımız tarafından hukuki yollara başvurulacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Diyanet İşleri Başkanlığı

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Editör: Mehmet Öztürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ