Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan basın açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan basın açıklaması


Sözcü Gazetesi’nde, “Depremzedeye makarna, protokole mükellef sofra” başlığıyla verilen haber üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasında fayda mülahaza edilmiştir:

6 Şubat 2023 tarihli Malatya ilini de etkileyen deprem felaketi sonrasında, Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV, depremden etkilenen Malatyalı vatandaşlarımıza yönelik manevi destek hizmetleri yürütmeye ve hayri yardımları vatandaşlarımıza ulaştırmaya devam etmektedir.

Ramazan ayının girmesiyle birlikte Malatya’da konteynerlerde yaşayan ve evinde iftar açmak isteyen ihtiyaç sahiplerine TDV koordinesinde Kernek bölgesinde ve Miad konteynerkentte açılan iftar çadırında günlük olarak yaklaşık 3000 kişilik, farklı menülerle hazırlanan iftariyelikler dağıtılmaktadır.

Bölgede yapılan hizmetleri yerinde görmek ve Ramazan ayı vesilesiyle vatandaşlarla bir araya gelerek manevi destek sunmak maksadıyla bir kaç programa katılım sağlayan Diyanet Akademisi Başkanı Doç. Dr. Enver Osman Kaan hocamızın başkanlığındaki heyet, iftar çadırında da yemek dağıtımına eşlik etmişlerdir.

Kaldıkları konteynerlerde veya evlerinde aileleriyle birlikte iftar etmek isteyen vatandaşlarımız, iftar çadırında dağıtılan yemeği sefer tasları ile alıp eve veya konteynerlarına götürmektedir. Heyetin hazır bulunduğu iftariyelik dağıtımında günün menüsü; domates çorbası, tavuk sote, soslu makarna, ayran, su ve ekmek şeklindedir.

Diyanet Akademisi Başkanı Kaan ve beraberindeki heyet, buradaki programın ardından, depremde vefat eden Diyanet personelinin aileleri, yakınlarını kaybeden ve depremde zarar gören Diyanet personeli ve bölgede cami ve Kur’an kursu yapımına katkı sunan hayırseverlerin katıldığı iftar programına da iştirak etmiştir. ‘Protokol yemeği’ olarak basında çarpıtılarak yer alan habere konu yemek menüsü ise; diğer menüyle benzer şekilde mercimek çorbası, sebzeli yemek, salata, tatlı, ayran, su ve ekmek şeklindedir.

Başkanlığımız, yanıltıcı, iyi niyet taşımayan maksatlı haberler karşısında, toplumu din konusunda aydınlatma görevinin yanı sıra yaralarını sarma noktasında da vatandaşlarımızın her zaman yanında olma kararlılığını sürdürmeye devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Diyanet İşleri Başkanlığı

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Editör: Mehmet Öztürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ